BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Politike

Mbledhja e përbashkët të dy kuvendeve, Mediu ngre alarmin dhe bën thirrjen e fortë: Serbia po blen armatime, të ndalojmë menjëherë influencën ruse dhe kineze

Mbledhja e përbashkët të dy kuvendeve, Mediu ngre alarmin dhe

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, ka deklaruar në fjalimin e tij nga foltorja e Kuvendit ku po mbahet seanca e përbashkët mes Kuvendeve të Kosovës e Shqipërisë, se duhet të mësojmë nga gabimet ose ndryshe do i përsërisim ato.

Ai shtoi se kombi nuk është trofe politik, por është mbi çdo politikë.

“Jemi kombi më i vjetër në Ballkan. Jemi sot dy shtete e një komb i ndarë. Nëse nuk mësojmë nga historia jemi të dënuar ta përsërisim. Një ditë do jemi bashkë në BE, detyrim ndaj historisë dhe atyre që bënë historinë e sakrifikuar jetën.

Si mund të ndalojmë hemorragjinë e kombit tonë me largimin e të rinjve? Si mund të ruajmë vlerat e traditat tona në rrugën europiane e të mos shndërrohemi thjesht në numra? Jetojmë në një rajon me konflikte të reja e të vjetra. Serbia shpenzon 3 përqind të buxhetit për blerje armatimesh nga Rusia e Kina. Çfarë do kërcënojë ajo?
Serbia provokon në veri të Kosovës dhe mbështetet nga Rusia dhe përdor të njëjtën retorikë si Rusia në Ukrainë.

Nuk mund të kërkojmë kuptim me të tjerët e kundërshtarët nëse nuk kemi kuptim me njëri tjetrin. Kombi nuk është trofe politik, është mbi çdo politikë.
Çdo politikë hapje apo bashkëpunimi ynë duhet të ndaloje influencën e Rusisë në rajon.
Kjo botë nuk nis e nuk mbaron me ne, duhet ne të jemi ata që gjejmë vendin që na takon. Të jemi bashkë si shqiptarë i pëlqejmë apo jo njëri tjetrin.
Jo të gjithë ne mund të bëjmë gjëra të mëdha, por mund të bëjmë gjëra të vogla me dashuri të madhe”, tha ai.

Më të lexuarat