Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mbledhjes së qeverive Kosovë-Shqipëri, i gatshëm për t'iu bashkuar edhe Shkupi

Mbledhjes së qeverive Kosovë-Shqipëri, i gatshëm për t'iu bashkuar edhe Shkupi

Postuar: 06/01/2014 - 07:50

Qeveria e Shkupit është në kontakt të vazhdueshëm me qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës, pasi edhe Shkupi zyrtar është shprehur i gatshëm për mbledhje të përbashkëta të qeverive me Kosovën dhe Shqipërinë.

Zëdhënësi i qeverisë maqedonase, Muhamet Hoxha është shprehur për Zhurnal, se seancat e përbashkëta të qeverive janë në përgatitje e sipër. Sipas tij nuk ka asnjë pengesë për organizimin e mbledhjeve të përbashkëta, ndërsa tashmë janë krijuar kushtet, duke marrë parasysh faktin se të dyja shtetet ishin në proces zgjedhor.

Ndërkohë që sipas mediave kosovare, mbledhja e qeverive Kosovë-Shqipëri do të mbahet në javën e dytë të janarit dhe përveç një strategjie te përbashkët për bashkëpunimin konkret mes tyre ne shume fusha, ne mbledhjen e pare te kabinetit Rama dhe Thaçi n, do te përcaktohet edhe një fond i përbashkët për Luginën e Preshevës.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/07/2019 - 16:37

Zv.ministrja e Brendshme Romina Kuko, e cila njëkohësisht është edhe kryetare e Grupit Ndërinstitucional të Punës ka njoftuar se qeveria po bën përgatitjet për hapjen e Kapitullit 24, nëse hapen negociatat me BE-në.

Postuar: 20/07/2019 - 16:17

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi ka reaguar sa i takon dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga pos

Postuar: 20/07/2019 - 15:35

Partia Demokratike i kërkon Prokurorisë të hetojë krimin elektoral të 30 qershorit.Opozita ka kal

Postuar: 20/07/2019 - 14:55

Kreu i LDE-së Arian Galdini ka reaguar lidhur me dorëheqjen e Ramush Haradinajt nga posti i Kryem

Postuar: 20/07/2019 - 14:51

Pas aktit të dorëheqjes së parevokueshme të Ramush Haradinaj si kryeministër i Kosovës, ka ardhur

Postuar: 20/07/2019 - 14:50

Shkarkimi i Presidentit Ilir Meta duket se nuk do të jetë një proces aspak i lehtë për mazhorancë