Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mbyllja e universiteteve, Nikolla: Hoqëm pjesën e kalbur

Mbyllja e universiteteve, Nikolla: Hoqëm pjesën e kalbur

Postuar: 05/08/2014 - 13:27

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka thënë se është hartuar një plan konkret për të sistemuar në institucionet e arsimit të lartë, studentët të cilët ndiqnin studimet në universitetet të cilat qeveria urdhëroi mbylljen.
 
Sot, ministrja e Arsimit Lindita Nikolla, zhvilloi një takim me drejtues të shkollave të larta, të cilave u janë dhënë rekomandime për përmirësim. 
 
Sipas saj, qeveria dhe MAS janë të vendosur që t’i shkojnë deri në fund reformës dhe se raporti është vetëm hapi i parë, për heqjen e pjesës së kalbur nga sistemi i arsimit të lartë.  
 
“Mendojmë që kemi bërë gjënë e duhur duke parë me sytë e të ardhmes dhe fëmijëve tanë. Ju garantoj që ne po vijojmë me masat për të menaxhuar gjithë këtë situatë që unë do ta quaj një situatë emergjente që lidhet me vijueshmërinë e studimeve të studentëve të 18 institucioneve që u hiqet licenca. Kemi një plan konkret për ti sistemuar në institucionet tona të arsimit të lartë. Procesi ka filluar që në muajin tetor”- deklaroi ministrja. 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/05/2019 - 23:59

Si përfaqësuese e opozitës parlamentare në takimin e delegacionit shqiptar në Hagë me deputetët holandezë, Rudina Hajdari tha se pavarësisht se besonte se pakënaqësitë e opozitës ishin legjitime, mandati nuk duhej lën

Postuar: 21/05/2019 - 23:54

Ish-deputeti demokrat Tritan Shehu ka komentuar deklaratat që presidenti Thaçi bëri mbrëmë në një

Postuar: 21/05/2019 - 23:32

“Bashkia e Lezhës është kthyer nga një bashki shërbimi në bashki punësimi.

Postuar: 21/05/2019 - 23:26

 Deputetja e PS Milva Ikonomi shprehet se protesta e thirrur nesër nga studentët përpara Min

Postuar: 21/05/2019 - 23:00

Ish-ambasadori holandez të OSBE në Tiranë Robert Bosch i ka bërë thirrje opozitës të punojë vetëm

Postuar: 21/05/2019 - 22:43

Gazetari i njohur Erion Kristo ka shpërthyer keq ndaj ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj pak

Postuar: 21/05/2019 - 22:37

Nga qyteti i Beratit, Lulzim Basha ka mohuar spekulimet e ditëve të fundit se ka arritur një marr