BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x
BREAKING NEWS

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron fundosjen e Sali Berishës në SPAK për dosjen e vrasjeve në Tropojë: Është bërë si një qen i tërbuar që po përpiqet të hajë çdo person që i del përpara

Zylfie Haklaj flet për gazetën “SOT” dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek ish-Kompleksi “Partizani” me të njëjtën skemë që ndoqi me Jamarbër Malltezin, zbardhen akuzat dhe dokumentet

Skandali, ja si Rama ndihmoi Bolinon për të grabitur pronat tek
x
BREAKING NEWS

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të njohur që bashkëpunojnë me krimin dhe politikanë që kanë porositur vrasje, gati të fundoset një ministër, ja prapaskenat e bujshme, flet Anduena Llabani

Në përgjimet e “SKY ECC” dalin gazetarë të
x
BREAKING NEWS

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita e Çlirimit dita më e zezë për shqiptarët, nuk ranë 28 mijë dëshmorë dhe pati vëllavrasje, janë shpikur beteja dhe janë trilluar histori mbi partizanët

Provokon doktori i Bllokut Sali Berisha dhe sulmon ashpër LANÇ: Dita
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën e Çlirimit, është rreshtuar krah ballistëve dhe nazifashistëve, faktet rrëzojnë pretendimet e tij

Muharrem Xhafa: Ja pse Sali Berisha nuk e pranon 29 Nëntorin si ditën
x

Politike

McGonigal pranoi akuzat për Shqipërinë, Berisha: Dosja e tij më unikja në botë, një kryeministër dhe një anëtar i FBI të lidhur me krimin

McGonigal pranoi akuzat për Shqipërinë, Berisha: Dosja e tij

Ish-kryeministi Sali Berisha ka deklaruar se dosja e ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal, është “dosja më unike në historinë e botës”.

Në një intervistë për “A Show”, Berisha deklaroi se “nuk mund të gjesh në arkivën e krimit botëror dy njerëz kaq të rëndësishëm, njëri në FBI, njëri kryeministër të lidhura në krim”, ndërsa shti më tej se kjo sipas tij do të jetë një nga dosjet me të veçanta.

Më tej, ish-kryeministri u shpreh se, sipas tij, angazhimi i McGonigal kundër opozitës është bërë kundrejt një çmimin, “ku ai 220 mijëshi mund të jetë vetëm kafeja”.

“Në këtë angazhim, ai ka shkel ligjin e vendit te vet dhe betimin e tij. FBI, një institucion i fuqishëm është i gatshëm të ndihmojë çdo vend në bazë të procedurash ligjore, jo si detektivë privatë. Në këtë kontekst ai ka shkelur me dy këmbë ligjin e vetë”, deklaroi Berisha.

Pjesë nga fjala e Berishës:

Që shefi i kundërzbulimit të FBI, të vijë në Shqipëri për Agron Nezën, kjo është pak e vështirë për t’u besuar. Cili është misioni i vërtetët i Agron Nezës do merret vesh me vonë. Por, një agjent lëviz me axhendë agjenturore, dhe nuk e përjashtoj që ai të këtë ardhur në këtë më mënyrë. E solli Deripaska apo jo, këtë do e zbulojë FBI.

Ka një unikalitet, dosja që shkoj në SHBA është unike në historinë e botës. Nuk mund të gjesh në arkivën e krimit botëror dy njerëz kaq të rëndësishëm, njëri në FBI, njëri kryeministër të lidhura në krim. Kjo do mbetet në vlerësimin tim një nga dosjet me të veçanta.

Angazhimi i tij kundër opozitës është bërë kundrejt një çmimin, ku ai 220 mijëshi mund të jetë vetëm kafeja. Në këtë angazhim, ai ka shkel ligjin e vendit te vet dhe betimin e tij. FBI, një institucion i fuqishëm është i gatshëm të ndihmojë çdo vend në bazë të procedurash ligjore, jo si detektivë privatë. Në këtë kontekst ai ka shkelur me dy këmbë ligjin e vetë. Të merret ai me komplotin kundër Tom Doshit është degradim i plotë, nuk ka gjë më mjerane. McGonigalin e ka çuar Edi Rama te Tom Doshi. I tillë është raporti i Edi Ramës me McGonigalin.

Edhe pasi McGonigal është arrestuar, raporti i shërbimeve inteligjente thotë se Partia Demokatike në vitin 2017 u financua me para ruse. A ka gjë më mister se gjatë dy vitesh, emri i McGonigalit është lakuar më mijëra here, dhe ka një njëri që se ka shqipëruar asnjëherë emrin e tij dhe ai është Lulzim Brava. Ai nuk guxoi kurrë të shqipërojë atë emër. Nuk guxon.

 

Më të lexuarat