BREAKING NEWS

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin: Kërkon mëshirë nga Perëndimi për aferën McGonigal

Berisha reagon pas deklaratës së Ramës për Kurtin:
x
BREAKING NEWS

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit të pijshëm, reagon policia

Ndodh sërish në Bulqizë! Banorët u helmuan nga ndotja e ujit
x
BREAKING NEWS

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon dorëheqjen e ministres së njohur

Grupi Parlamentar i PD del me thirrjen e fortë ndaj SPAK dhe kërkon
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën njerëz, do na e thojë vetë kryeministri

Artan Hoxha paralajmëron arrestimin e bujshëm: Mbani frymën
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe tërhiq policinë

Tensionet në veri, Rama i ashpër me Kurtin: Dëgjo BE-në dhe
x
BREAKING NEWS

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të komunave, BE sërish thirrje Kosovës: Të mbahen zgjedhje të jashtëzakonshme, situata duhet…

Tensionet në Veri pas emërimit të 4 kryetarëve të
x
BREAKING NEWS

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe sqetull 54-vjeçari, zbardhen detajet e para

Emri/ Kërcet thika në Sarandë, plagoset në kokë dhe
x
BREAKING NEWS

Pas trazirave në Veri, Turqia i jep goditjen e fortë Serbisë, dërgon trupa ushtarake në Kosovë

Pas trazirave në Veri, Turqia i jep goditjen e fortë Serbisë,
x

Politike

Me grua dhe të dashur njëkohësisht, rrëfehet ish-partnerja e McGonigal: Unë e njoftova FBI-në për lidhjet që kishte me Ramën në Shqipëri, ish-agjenti mbante çanta me para

Me grua dhe të dashur njëkohësisht, rrëfehet ish-partnerja e

“Business Insider” i ka kushtuar një artikull jetës së ish- agjentit të FBI-së, Charles McGonigal, i cili edhe pse i martuar bënte një jetë tjetër me të dashurën e tij, Allison Guerriero, e cila nuk ishte në dijeni për statusin e tij.Media “Insider” ka kontaktuar me Allison Guerriero, e cila ka treguar gjerësisht historinë e saj me McGonigal gjatë marrëdhënies së tyre gati njëvjeçare, ku ndër të tjera ajo përmend edhe paratë që ish-agjenti i FBI-së dyshohet se i ka marrë nga Shqipëria.Ajo e ka pyetur për paratë dhe ai i është përgjigjur se i ka fituar nga një bast.Madje sipas “Business Insider”, në artikullin e publikuar së fundmi thuhet se “McGonigal ishte miqësuar me kryeministrin shqiptar”, si dhe se në derën e ish-të dashurës së zyrtarit të FBI, kishin shkuar disa agjentë dhe duke i treguar foton e kryeministrit shqiptar së bashku me McGonigal, kishin kërkuar të dinin çdo informacion që ajo kishte dijeni.Më poshtë gazeta “SOT” po sjell edhe artikullin e plotë të “Business Insider”.

Vënia në lëvizje e FBI dhe shkrimi anonim

“Guerriero kujton McGonigal duke përdorur burimet e FBI-së për marrëdhënien e tyre. Një herë, ata bënë seks në një makine SUV që ajo e kuptoi se ishte pronë e qeverisë federale.Pavarësisht mashtrimit të vazhdueshëm për statusin e tij martesor, McGonigal ishte “i kujdesshëm, i dashur dhe i shqetësuar” gjatë periudhës së sëmundjes së saj, thotë ajo.Në fund të vitit 2018, McGonigal dhe Guerriero u ndanë. Ajo kujton se mori një shënim anonim dhe armiqësor në postë. Menjëherë pas kësaj, McGonigal i tha asaj se ai ishte ende i martuar dhe nuk kishte plane të divorcohej nga gruaja e tij.“U trondita”, tha ajo. “Isha shumë e dashuruar me të dhe isha shumë e lënduar”. Ajo filloi të pinte shumë për të përballuar. Disa muaj më vonë, Guerriero, pas një periudhe, i dërgoi një email Ëilliam Sëeeney, i cili ishte në krye të zyrës së FBI-së në Neë York City dhe që, siç kujton ajo, e kishte prezantuar për herë të parë me McGonigal.Ajo kujton se i tha Sëeeney-t në email se ai duhet të shikonte lidhjen e tyre jashtëmartesore dhe gjithashtu marrëdhëniet e McGonigal në Shqipëri. McGonigal tashmë ishte miqësuar me kryeministrin e Shqipërisë dhe kishte udhëtuar gjerësisht atje. Marrëveshje që do të shfaqeshin më vonë në një nga aktakuzat e tij. Guerriero i tha Insajderit se e kishte fshirë e-mailin”, thuhet në shkrim.

Ish-agjenti i FBI “notonte” në para

“Një mëngjes, në tetor 2017, Allison Guerriero vuri re diçka të pazakontë në dyshemenë e apartamentit të të dashurit të saj në Park Slope, Brooklyn: një çantë plot me para. Atje, pranë këpucëve të tij, ishte ajo lloj qese që japin dyqanet e pijeve. Brenda kishte tufa me kartëmonedha, prerje të mëdha të lidhura me shirita gome. Nuk dukej si diçka që ai duhej të mbante me vete. Në fund të fundit, i dashuri i saj, Charles F. McGonigal, mbante një nga postet më të larta dhe më të ndjeshme në FBI.“Nga dreqin vjen kjo?” pyeti ajo.“Oh, ju kujtohet ajo loja e bejsbollit?” u përgjigj McGonigal, sipas kujtimeve të Guerriero. “Vura një bast dhe fitova”.McGonigal kishte dy fëmijë në shkollën e mesme dhe një grua – ose “ish-grua” siç i referohej ndonjëherë – në shtëpi në Chevy Chase, Maryland. Ai kthehej atje një ose dy herë në muaj. Por McGonigal e kishte bërë Guerriero të besonte se ai ose ishte i divorcuar ose së shpejti do të divorcohej. Ajo nuk e vuri në dyshim historinë e tij, as nuk e vuri në dyshim historinë për çantën plot me para.Disa ditë më parë, Guerriero ishte ulur në divan me McGonigal në një dhomë për të parë skuadrën e bejsbollit amerikan Cleveland Indians të McGonigal-it duke mposhtur Yankees.Shumë më vonë – pas diagnozës së kancerit të Guerriero-s, ndarjes së tyre dhe daljes në pension nga FBI – McGonigal do të akuzohej me dyshimin, ndër të tjera, për marrjen e 225,000 dollarëve nga një ish-punonjës i agjencisë së inteligjencës shqiptare. Ky total përfshin 80,000 dollarë që dyshohet se iu dhanë në një makinë të parkuar, jashtë një restoranti, më 5 tetor 2017.5 dhe 6 tetor të po këtij viti gjithashtu ndodhi që të ishin ditët kur Cleveland Indians mundën Yankees në dy ndeshjet e para. Sot, Guerriero nuk beson që çanta me para ishte fituar nga një bast sportiv.Një nga avokatët e McGonigal, Seth DuCharme, nuk pranoi të komentojë”, thuhet ndër të tjera në artikullin e “Business Insider”.

Më të lexuarat