BREAKING NEWS

Yuri Kim nxjerr foton dhe paralajmëron ndryshimin e madh në Shqipëri

Yuri Kim nxjerr foton dhe paralajmëron ndryshimin e madh në
x

Politike

Më të shtrenjtat në histori, kjo është shifra ‘marramendëse’ sa do të kushtojnë zgjedhjet e 25 Prillit

Më të shtrenjtat në histori, kjo është shifra

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka nisur një shkresë Këshillit të Ministrave, nëpërmjet të cilës i kërkon fonde për projektin e Identifikimit Elektronik për zgjedhjet e datës 25 prill 2021.

Komisioni i Zgjedhjeve sqaron se pas ngritjes së grupit të punës u vlerësuan kostot financiare dhe numrin e personave që do angazhohen për përdorimin e sistemeve dhe pajisjeve të teknologjisë së informacionit.

Kostoja e përgjithshme e zgjedhjeve të 2021 është 35 milionë euro shkruan Abcnews.

Sipas raportit përfundimtar kostoja e teknologjisë në zgjedhje është afërsisht 16.8 milion euro.

Sakaq kosto shtesë rreth 10 milion euro do t’i kërkohen qeverisë për pilotimin e votimit dhe numërimit elektronik.KZQ sqaron se identifikimi biometrik i zgjedhësve do të jetë në të gjitha zonat.

Ndërkohë kujtojmë se kostoja në zgjedhjet e tjera ka arritur në 8 milion euro afërsisht.

Më të lexuarat