Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Më vjen për të vjellë!", kryeministri Rama reagon ashpër për Nobelin në Letërsi

Postuar: 10/10/2019 - 19:49

Pas ministrit Cakaj dhe Spiropalir, ka reaguar edhe kryeministri Edi Rama për çminim Nobel në Letërsi dhënë shkrimtarit Peter Handke. Ai ka qenë një figurë shumë e polemizuar për mbështetjen që i dha serbëve gjatë luftërave në jugosllavi, në vitet 90 dhe se foli në funeralin e ish-liderit serb Slobodan Milloshevic, që ishte akuzuar për gjenocid dhe krime të tjera lufte.

“Kurrë nuk e kisha menduar se do kisha ndjesinë e të vjellës për shkak të një Çmimi Nobel, por paturpësia po bëhet pjesë normale e botës ku jetojmë. Pas zgjedhjes skandaloze të bërë nga një autoritet moral si Akademia e Nobelit, turpi është vulosur si një vlerë e re. Jo, ne nuk do të heshtim përballë racizmit dhe genocidit”, shkruan Rama.

Skenaristi dhe novelisti austriak, 76-vjeçar, është vlerësuar për punën e tij me shumë ndikim në “eksplorimin e specifikës së përvojës njerëzore”, thuhet në deklaratën e Akademisë.

Në 2014 ai po kërkoi që çmimi Nobel për letërsinë të abrogohej, duke thënë se ai i jepte fituesit një piedestal të rremë, bashkë me një moment vëmendjeje dhe gjashtë faqe nëpër gazeta.

 

 

 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 23:59

Kryeministri Edi Rama ka nisur aksionin pas mos hapjes së negociatave me BE.

Postuar: 21/10/2019 - 23:52

Kreu i LZHK-së, Dashmair Shehi  tha se është i gatshëm për të hyrë në zgjedhje të parakohshm

Postuar: 21/10/2019 - 23:45

Deputeti socialist Taulant Balla tha se Partia Socialiste nuk mbron askënd, por vë drejtësinë të

Postuar: 21/10/2019 - 22:55

Deputeti socialist Taulant Balla u shpreh se Kodi i Ri Zgjedhor do të votohet deri në fund të kët

Postuar: 21/10/2019 - 22:33

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma tha se opozita ia la të gjitha pushtetet Edi Ramë

Postuar: 21/10/2019 - 22:20

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi  tha se kryeministri Rama po synon që çdo pushtet ta ketë nën

Postuar: 21/10/2019 - 22:15

Gazeta prestigjioze amerikane Financial Times ka sulmuar në mënyre të ashpër vendimin e Këshillit