BREAKING NEWS

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni thirret si dëshmitar për “Gërdecin”, ja faksimilet që e fundosin, zbardhen provat që tregojnë djalin e “non gratës” si pronar në hije të biznesit të vdekjes, si i vendosi ministrat nën urdhrat e...

Fillon sëpata e SPAK mbi familjarët e Berishës, Shkëlzeni
x
BREAKING NEWS

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e prangave për familjarët e tij “tërbojnë” Sali Berishën, kreu i “Foltores” akuza, kërcënime dhe sulme ndaj SPAK

Deklarata e SHBA për “non-gratën” dhe kërcitja e
x
BREAKING NEWS

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash Sula, Lefter Gështenja dhe “rapsodi” Gjekmarkaj distancohen nga Sali Berisha pas ultimatumit amerikan

Fillon “hemorragjia” te grupi i dezertorëve të PD, Dash
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat Bardhit për Sekretar të Përgjithshëm, deklaron se Noka është numri 2, “Foltorja” presion Gjykatës së Lartë për vulën para se të krijojë parti të re

Plas sherri në çetën anti-amerikane, Berisha i pret shpresat
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse kryeministri shqiptar censuroi takimin me ish-ambasadoren amerikane?

Çfarë ndodhi në SHBA midis Yuri Kim dhe Edi Ramës, pse
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon akuzën e ryshfetit 225 mijë USD për lobimin e kryeministrit shqiptar, ish-agjenti i FBI rrezikon 5 vite burg për dosjen shqiptare

Rëndohen pozitat e Edi Ramës në SHBA, McGonigal pranon
x
BREAKING NEWS

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave në sektorin publik, ja kur do ta përfitojnë shtesat mësuesit, policët, ushtarakët, mjekët dhe infermierët

Pagat 900 euro në shtet, zbardhet kalendari i rritjes së rrogave
x
BREAKING NEWS

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me reagimin e fortë: Sali...

McGonigal pranoi akuzat për lobim kundër PD-së, Basha del me
x

Politike

Media italiane i bën jehonë vizitës zyrtare të Presidentit Begaj në Itali

Media italiane i bën jehonë vizitës zyrtare të Presidentit

Vizita zyrtare e Presidentit Begaj në Itali ka marrë një vëmendje të veçantë në mediat italiane. Mediat italiane si dhe agjencitë e njohura të lajmeve si ANSA kanë ndjekur në çdo hap takimet e Presidentit Begaj të parashikuar në vizitën e tij zyrtare.

ANSA, Il Sole 24 Ore, Il Messagero, Libero, AGI etj., kanë mbuluar takimet dhe ceremonitë përshëndetëse të Presidentit Mattarella në nderim të Presidentit Begaj, apo edhe takimin e Presidentit Begaj me Përfaqësuesin e Dhomës së Deputetëve Lorenzo Fontana.

Në takimin me Presidentin e Italisë, Presidenti Begaj vuri në dukje vullnetin e palës italiane për të përmbyllur procedurat e marrëveshjes për sigurimet shoqërore dhe shprehu besimin se kjo marrëveshje do të bëhet shumë shpejt efektive.

Televizioni publik RAI ndoqi me vëmendje të veçantë vizitën e Presidentit Begaj në Abruco dhe Kieti dhe përcolli për publikun e rajonit deklaratat e Presidentit Begaj. “Na ndan një det, po na bashkojnë vlera shekullore njerëzore si ajo e solidaritetit.” Rai Neës vuri në dukje dhe vizitën e Presidentin Begaj në komunitetin arbëresh të Vila Badesas dhe marrjen e titullit qytetar nderi në Roshano.
 
Agjencia Ansa i ka dhënë rëndësi thirrjes së Presidentit Begaj për një forcim të mëtejshëm të marrëdhënieve ekonomike mes Italisë dhe Shqipërisë. “Shqipëria, një portë hyrëse për sipërmarrësit italianë,” citon ANSA Presidentin Begaj. Agjensia vazhdon më tej duke i dhënë hapësirë deklaratave të bëra nga Presidenti Begaj në Kieti: “Shqipëria është një vend i vogël, por ka potencial të madh në fushën ekonomike, natyrisht duhet të kultivohen interesa të ndërsjella në shumë sektorë, si psh. në energji, bujqësi, turizëm,” citohet Presidenti Begaj.
 
Ndërkohë agjencia AGI/Vista i dha vëmendje takimit të Presidentit Begaj me Përfaqësuesin e Dhomës së Deputetëve, Lorenzo Fontana. Në këtë takim, Fontana vlerësoi marrëdhëniet historike mes dy vendeve dhe rolin thelbësor të Shqipërisë për stabilitetin në Ballkanin Perëndimor.
 
Gjithashtu, mediat më të njohura rajonale të rajonit të Abrucos paraqiten gjerësisht deklaratat e Presidentit Begaj mbi marrëdhëniet e shkëlqyera mes Shqipërisë dhe Italisë, si dhe deklaratat e tij në vlerësim të komunitetit arbëresh.