Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Mediat greke jehonë vendimit të NATO për bazën ushtarake në Kuçovë, pasqyrojnë detajet rreth projektit

Postuar: 10/08/2018 - 08:09

Lajmi për vendosjen e bazës ajrore të NATO në Kuçovë të vendit tonë ngjalli reagime të shumta. Duke qenë se Shqipëria është vendi i parë në Ballkanin Perëndimor i përzgjedhur nga SHBA për të ndërtuar një bazë ushtarake, një ngjarje e tillë bëri shumë bujë edhe në mediat e huaja. Përveç atyre amerikane, ditët e fundit këtë lajm e kanë pasqyruar edhe të gjitha mediat greke. Media të tilla si “Respublica”, “Gr.euronews”, etj., i kanë bërë jehonë vendimit të NATO. Në shkrimet e tyre grekët më së shumti kanë cituar kryeministrin Edi Rama. Ky i fundit ishte personi që dha lajmin e ngritjes së bazës ushtarake në Kuçovë përmes një postimi në rrjetet sociale dhe pikërisht ky postim është bërë pjesë e lajmeve greke. Po ashtu, grekët i kanë kushtuar një fokus të veçantë edhe sqarimit që dha 3 ditë më parë zyrtari i Piers Cazalet. Ky i fundit, gjatë një prononcimi mediatik dha detaje rreth projektit. “NATO ka në plan të investojë 51 milion euro për të modernizuar bazën ajrore të Kuçovës në Shqipëri. Paratë do të shkojnë drejt përmirësimit të infrastrukturës në bazë, përfshirë edhe depot e karburantit. Financimi është pjesë e Programit të Investimit të Sigurisë së NATO-s që mbulon projekte kryesore ndërtuese në vendet aleate me qëllim përmirësimin e sigurisë në hapësirën e NATO-s. Ky program është pjesë e financimit të përbashkët të NATO-s në të cilin kontribuojnë të 29 vendet anëtare. Shqipëria gjithashtu na ndihmon të rrisim sigurinë duke promovuar bashkëpunimin në të gjithë Ballkanin Perëndimor. Vendi juaj është një avokat i fortë i politikës së dyerve te hapura të NATO-s dhe i integrimit të fqinjëve tuaj në familjen Euro-Atlantike”, tha Piers Cazalet pak ditë më parë. Por duhet theksuar fakti se ndryshe nga mediat ruse, grekët nuk mbajnë një qëndrim për këtë çështje. Ata nuk janë pozicionuar as pro, as kundër dhe nuk kanë bërë komente, në një kohë kur Moska është shprehur mjaft e shqetësuar.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/01/2019 - 23:50

Avokati i njohur Altin Goxhaj, i ftuar në studion e televizionit “Fax News”, ka bërë një analizë të hollësishme të ngjarjeve të fundit në vend, që nga Qeveria e re e deri tek zgjedhja e Kryesisë së Re të P

Postuar: 20/01/2019 - 23:30

Pas akuzave të LSI-së në drejtim të tij, të cilët e bëjnë fajtor për gjendjen ekonomike në të cil

Postuar: 20/01/2019 - 20:51

Ish-ministri socialist Niko Peleshi ka publikuar pak më parë një shkrim ku i referohet Institutit

Postuar: 20/01/2019 - 19:53

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ka dhënë një intervistë për gazetën “Albanian Daily

Postuar: 20/01/2019 - 18:52

Përmes një postimi në Facebook, deputeti i PD, Luçiano Boçi thotë se një ndër bukuritë e rralla t

Postuar: 20/01/2019 - 18:17

Kryeministri Rama i ka ngarkuar ish-ministrit të Jashtëm, pas shkarkimit ‘kujdestarinë&rsqu

Postuar: 20/01/2019 - 17:57

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmit Bushati, në një intervistë për gazetën Albanian Daily News, ka thë