BREAKING NEWS

Publiku votoi, gara ashpërsohet, ky është banori që lë përfundimisht shtëpinë e Big Brother VIP

Publiku votoi, gara ashpërsohet, ky është banori që lë
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Yuri Kim takon Lulzim Bashën

Ambasadorja Yuri Kim takon Lulzim Bashën
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka nxjerr për herë të parë prapaskenat tronditëse: Si më “shiti” mua dhe Edi Palokën tek ambasada! Lulzim Basha do të arrestohet nëse shkon në këtë vend...

Flamur Noka nxjerr për herë të parë prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Mblidhet kryesia e PS-së, zbardhen emrat: Ja kush janë 6 kandidatët e mundshëm për 6 marsin

Mblidhet kryesia e PS-së, zbardhen emrat: Ja kush janë 6
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ MSH: Mbi 1000 të infektuar dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ MSH: Mbi 1000 të infektuar dhe 5 humbje
x
BREAKING NEWS

Moti i keq ‘zbarkon’ në Shqipëri, reshje shiu dhe dëbore gjatë natës (Zonat e prekura)

Moti i keq ‘zbarkon’ në Shqipëri, reshje shiu dhe
x

Politike

Mediat jehonë për lëvizjen e Presidentit të Serbisë, del emri i personazhit të njohur: Vuçiqi nëpërmjet Grenellit po i përgatit gropën e ... zbardhet çfarë u fol në SHBA

Mediat jehonë për lëvizjen e Presidentit të Serbisë,

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, përmes lobuesit dhe ish të dërguarit Special për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ofroi ndihmë për rënien politike të anëtarit serb të Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës, Milorad Dodik, raporton gazeta malazeze Vijesti.

Siç merr vesh ky medium, Grenell është takuar me një grup kongresmenësh të Partisë Republikane më 1 dhjetor në hotelin Trump në Uashington, ku në takim ka marrë pjesë edhe Ambasadori i Serbisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Marko Gjuriç , bashkëpunëtor i ngushtë i Vuçiçit për një kohë të gjatë.

Sipas Vijesti, Grenell, i cili ishte i dërguari special i ish-presidentit amerikan, Donald Trump për Kosovën dhe negociatat Beograd-Prishtinë, në atë takim e prezantoi Dodikun si një faktor të madh përçarës në Ballkan dhe Vuçiqin si partner dhe stabilizues të mundësitë.

Ndër kongresmenët që morën pjesë në takim ishin Claudia Tenny , Mike Turner dhe Nicole Maliotakos.

As ata dhe as Grenell nuk iu përgjigjën pyetjeve të “Vijesti” lidhur me atë takim.

Grenel deklaroi në takim se Vuçiç do të ishte i gatshëm të ndihmonte në tërheqjen ose largimin e Dodikut dhe se ai e ofroi Zeljka Cvijanoviçin si alternative.

Në këmbim, Vuçiç shpreson se kjo mund të përmirësojë imazhin e dëmtuar, veçanërisht në prag të zgjedhjeve që vijnë në pranverë.

Një grup kongresmenësh amerikanë nga demokratët së fundi i dërguan një letër presidentit amerikan Joe Biden, në të cilën kritikonin ashpër Presidentin e Serbisë për akuzat për korrupsion dhe presion brutal ndaj mediave, madje kërkonin shqyrtimin e sanksioneve.

Mediat në Serbi kanë shkruar edhe më herët për lidhjet mes Grenellit dhe Vuçiqit, si dhe është përcjellë pretendimi i Dushan Janjiç nga Forumi për Marrëdhënie Etnike se Serbia po i paguan shtrenjtë shërbimet e Grenelit, i cili në mënyrë jo bindëse u mohua nga qeveria serbe.

Siç merr mediumi malazez Vuçiç i është ankuar Dodikut dhe të dërguarit të Bashkimit Evropian për Ballkanin, Miroslav Lajçak, gjatë takimit të fundit në Beograd.