BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Politike

Mësuesit jashtë profilit, ministrja Kushi sqaron detajet: Do ndiqen të njëjtat procedura për të ushtruar profesionin e mësimdhënies

Mësuesit jashtë profilit, ministrja Kushi sqaron detajet: Do ndiqen

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi është shprehur se zgjerimi i mundësive për aplikimin e mësuesve nuk është në funksion të cenimit të procesit të mësimdhënies, përkundrazi shërben pikërisht për këtë gjë. Në një prononcim për mediat, pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave dje, ajo tha se mundësitë e reja janë në funksion të plotësimit të profileve të ndryshme që kryesisht në gjimnaze nuk arrihen të plotësohet. “Nuk kam firmosur që mësues të behët dikush që s’ka mbaruar mësues. Kjo ka qenë e vonshëm se disa lëndë jepeshin nga mësues të profilit tjetër. Ne e pamë të arsyeshme që mësuesit të IT dhe ekonomisë, e pamë të nevojshëm për të plotësuar të gjitha nevojat. Por dhe për t’u dhënë mundësinë atyre që kanë dashur ta vënë në një funksion tjetër në mësimdhënie. Por në asnjë moment kjo nuk ka cenuar procesin e mësimdhënies”, deklaroi ajo. Më tej, Kushi u ndal edhe te risia e këtij viti. Ministrja tha, se shumë shpejt do të ketë shkolla artistike në të gjithë vendin. Gjithashtu, ajo u shpreh se do në bashki do të ketë një “trup” të posaçëm mësuesish të gatshëm gjithnjë si zëvendësues. Kjo do të kursejë shumë kohë tha ministrja.“Ne do të hapim klasa të arsimit të orientuar dhe në shkollat klasike. Nga ana tjetër shkollat e orientuara do i kthejmë në shkolla kombëtare. Për t’i kthyer atë shkëlqimin e dikurshëm duke i dhënë më shumë autonomi. Do e nisim me Jordan Misjan, por edhe në shkollat e ndryshme të vendit. Në çdo bashki të vendit do të kemi një strukturë të mësuesve, për shkak se nëse një mësues mungon do pak kohë për zëvendësues. Pra ne do të kemi këtë për mësues që janë në dispozicion. Do punësohen nëpërmjet portalit. Nga shtatori i vitit 2023 të diplomuarit në një fushë të ngjashme ose të përafërt me fushën e mësuesisë, si inxhinieri, ekonomi, arte, gjuhësi, përkthim, etj. do të kenë mundësi që të ushtrojnë profesionin e mësuesit”, nënvizoi ministrja Kushi.