BREAKING NEWS

Berisha e Meta në unison kundër bashkëqeverisjes PS-PD, mesazhe e paralajmërime Bashës të refuzojë ofertën e Ramës

Berisha e Meta në unison kundër bashkëqeverisjes PS-PD, mesazhe e
x

Politike

Meta dekreton Lleshin si ministër/ Salianji shpërthen në akuza të forta kundër Ramës

Meta dekreton Lleshin si ministër/ Salianji shpërthen në akuza

Deputeti Ervin Salianji ka hedhur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama se, ka shkelur Kushtetutën në rastin e emërimit ministër të Brendshëm, të Sandër Lleshit. 

“Ky shkelës kushtetute do paguhet për të qenë mbrojtësi i parë i Kushtetutës dhe ligjit”, shprehet ligjvënësi demokrat përmes një statusi në Facebook.

“Në Republikën e Pacipësisë derrat janë më të barabartë se qytetarët; nëse i shërben rilindjes me shkelje ligji, je personi më adapt për të qenë ‘rojtari i ligjit’”, shton Salianji.

Reagimi

Republika versus Republika e pacipësisë.

Nëse shkel kushtetutën dhe ligjin republika të izolon në burg, dhe kështu duhet, nuk pyet nëse je i pamundur, nëse e ke shkelur ligjin nga një shkarje e vogël ndërsa ke pire ndonje got? alklon në timon dhe kështu duhet te jetë.

Madje edhe nëse  ke suvatuar shtëpine pa lejen e rilindjes, nëse nuk do të ngrish dhe ndez ngrohësin e nuk e paguan dot energjinë; nëse proteston sepse s’ke  mundësi jetese apo cfarëdo shkelje ligji, që qytetarët bëjnë,  përfundojn? nën arrest e në burg.

Por në Republikën e Pacipësisë, ku Rama imponon,  shkelësi i faktuar, i ligjit më të lartë, Kushtetutës së Republikës, ndërsa provohet si i tillë emërohet Ministër i Brendshëm. Ky shkelës kushtetute do paguhet për të qënë mbrojtësi i parë i Kushtetutës dhe ligjit.

Morali i fabulës: në Republikën e Pacipësisë derrat janë  më të barabartë se qytetarët; nëse i shërben rilindjes me shkelje ligji, je personi më adapt për të qënë “rojtari i ligjit”.

Më të lexuarat