Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Meta letër për pezullimin e procesit për anëtarët e gjykatës, PS e vendosur, Balla i prerë: Të hënën votojmë dy anëtarët e Kushtetueses (Reagon edhe për vendimin e Prokurorisë ndaj Bashës)

Postuar: 09/11/2019 - 11:26

Kreu Parlamentar i Partisë Socialiste, Taulant Balla, në fjalën e tij në takimin e PS ku prezantohen kandidatët që garojnë për zgjedhjet e 16 nëntorit në PS, nën moton “Ti Zgjedh”, Balla tha se do mundësojnë që brenda pranverës gjykata Kushtetuese të jetë funksionale. Pavarësisht letrës së Presidentit të Republikës për pezullimin e procesit për anëtarët e gjyaktës kushtetuese, PS duket e vendosur t’i votojë ato ditën e hënë në Kuvend. 

“Është e vërtetë që në mes të tetorit të kaluar KE nuk arriti të merrte vendimin për clejen e negociatave, por nuk duhet të jemi pesimist. Qeveria jonë e drejtuar nga Rama i ka përmbushur të gjithë detyrimet që ka për fillimin e bisedimeve.

 

Ne përmbyllim ditën e hënë fazën e parë të plotësimit të vakancave në gjykatën kushtetuese, Kuvendi do të zgjedhë dy anëtarët e Kushtetueses të hënën. Për të mundësuar që deri në fund të janarit Kuvendi të ketë zgjedhur edhe anëtarin e tretë të gjykatës Kushtetuese që i takon Kuvendit të Shqipërisë. Ky është hap i rëndësishëm për të mundësuar që brenda pranverës ajo të jetë funksionale.

Do përmbyllim brenda krishtilindjeve edhe reformën zgjedhore me rekomandimet e OSBE ODIHR, Do t’i kalojmë në kuvend për të qenë gati implementi i tyre për zgjedhjet e 2021.

Dyhet të ndryshojmë rregullat për financimin e partive politike. Drejtësia sapo vërtetoi që një parti politike ka falisifikuar deklarimet sa i përket financimit e ky është një akt i rëndë që tregon se rregulluat duhen forcuar që të mos lejojmë asnjë financim të huaj.” tha Balla.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 17:49

Policia çeke pritet të nisë patrullime në Shqipëri gjatë sezonit turistik. Lajmi është bërë i ditur nga Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, gjatë një vizite zyrtare në Çeki.

Postuar: 14/11/2019 - 17:37

Partia Demokratike dhe opozita kanë hequr dorë nga protestat.Në një intervistë për Ora News, Lulz

Postuar: 14/11/2019 - 17:28

Kryedemokrati Lulzim Basha ka deklaruar se nuk sheh asnjë konflikt interesi midis qëndrimeve të o

Postuar: 14/11/2019 - 17:21

Zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi zbërthen prapaskenat e lëvizjeve të bujshme të presidentit Me

Postuar: 14/11/2019 - 17:13

Oerd Bylykbashi i Partisë Demokratike, i ftuar në e A2, deklaroi se të gjithë personat që marrin

Postuar: 14/11/2019 - 17:08

Zbardhet projekt-rezoluta që do të diskutohet nesër në Kuvend në lidhje me propozimin e president