Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Meta nuk e meriton të qëndroje në atë zyrë”, çfarë tha Rama sot për shkarkimin e Presidentit: Të lexojë rezolutën e PS dhe…

Postuar: 13/06/2019 - 14:35

Kryeministri Edi Rama në fund të fjalës së tij në Kuvend, e ka lënë të paqartë se çfarë do të ndodhë me shkarkimin e Presidentit Meta.

Ai ka thënë se Meta ka humbur të drejtën të qëndrojë në zyrën e Presidentit me pëlqimin e PS-së, ndërkohë që i ka kërkuar ta lexojë me qetësi dhe kthjelltësi rezolutën që do të miratojë sot Kuvendi.

 “Ilir Meta e ka humbur të drejtën të qëndrojë në zyrën e Presidentit me pëlqimin tonë, Shqipëria është Republikë Parlamentare dhe presidenti është garant i unitetit kombëtar jo interpretuesi subjektiv i kushtetutës dhe qëllimeve të mbrapshta politike të kujtdo qoftë jo më pastaj kur qëllimet e mbrapshta janë edhe të tijat.

Një president, që e argumenton një marrëzi antikushtetuese si anulimi i zgjedhjeve në mes të fushatës sikur shef filxhan me data gjëmash dhe rrugë gjarpëruese fjalish pa kuptim dhe kur e pyesin thotë ma përsërisni se nuk dëgjoj mirë, kohët e fundit kam qenë sëmurë, është sidoqoftë për të ardhur keq.

Duke shprehur keqardhjen time për të si njeri, si mik dhe kundërshtar, si kundërshtar e si aleat, si dikush që nuk ka bërë vetëm gjëra të këqija, por ka dhënë kontribute pozitive. I uroj sot me gjithë zemër ta lexojë me qetësi dhe kthjelltësi rezolutën e këtij Kuvendi, nëse ka ende probleme me dëgjimin dhe nuk do t’i kuptojë qartë fjalët që po thuhen sot nga ky kuvend në adresë të tij”, ka thënë Rama.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/09/2019 - 18:54

Aleati i Bashës, Nard Ndoka deklaroi se për opozitën është e rëndësishme data 18 tetor për momentin.

Postuar: 17/09/2019 - 18:50

Kryeministri Edi Rama gjatë takimit të sotëm me Presidentin e Këshillit të Europës, Donald Tusk&n

Postuar: 17/09/2019 - 18:23

Ish ministri i kabinetit "Rama 1" dhe ish-deputeti i LSI-së, Edmond Panariti ka reguar

Postuar: 17/09/2019 - 18:07

Deputetja Rudina Hajdari ndryshe nga kryeopozitari Lulzim Basha dhe kryetarja e LSI-së, Monika Kr

Postuar: 17/09/2019 - 17:55

Efektivët e policisë që do të shkarkohen nga procesit i Vettingut në polici, të cilët nuk justifi

Postuar: 17/09/2019 - 17:44

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu ka komentuar situatën politike në vend.

Postuar: 17/09/2019 - 17:34

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu zbuloi se çfarë u diskutua gjatë takimit me kreun e