Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ministeriali i OSBE, Bushati takon homologun austriak, ja çështjet që diskutuan

Postuar: 07/12/2017 - 18:50

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati zhvilloi një takim me Ministrin e Jashtëm dhe Kancelarin e zgjedhur të Austrisë Sebastian Kurz.

Në kuadër të ministerialit të OSBE-së biseda u përqëndrua tek perspektiva evropiane e Shqipërisë, duke pasur parasysh që Austria ka presidencën BE-së për vitin e ardhshëm. Ministrat diskutuan gjithashtu për çështje të bashkëpunimit dypalësh dhe bashkëpunimin ekonomik.

Bashkëbiseduesit u ndalen dhe tek aktivitetet e përbashkëta në kuadër të vitit kukturor Shqiperi-Austri 2018. Ministri Bushati e njohu Kurz me reformat e ndërmarra nga qeveria shqiptare duke u ndalur sidomos tek reforma në drejtësi dhe proçesi i vetingut. Ai u shpreh se Shqipëria e shikon nisjen e bisedimeve për anëtarësim si fillimin e rrugëtimit evropian të vendit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 20

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 20/11/2018 - 11:56

Partia Demokratike ka mbledhur kryesinë paraditen e sotme, ku u diskutua në lidhje me votimin e projektbuxhetit të viti 2019.

Postuar: 20/11/2018 - 11:46

Deputeti i Partisë Socialiste Alket Hyseni iu drejtua ish-kryeministrit Sali Berisha me fjalët &l

Postuar: 20/11/2018 - 11:44

‘Vangjush Dako i fshihet opinionit publik, por llogaritë i ka bërë gabim.

Postuar: 20/11/2018 - 11:42

Politologu i njohur, Afrim Krasniqi ka argumentuar në një analizë të detajuar arratisjen e ish-kr

Postuar: 20/11/2018 - 11:29

Në vijim të ritualit të tij të përditshëm, Kryeministri Rama mëngjesin e sotëm ka përshëndetur nd

Postuar: 20/11/2018 - 11:27

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla dhe delegacioni që e shoqëron

Postuar: 20/11/2018 - 11:24

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshi ka ‘zbarkuar' ditën e sotme në qytetin e Gjirokastrë