BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Politike

Mjeku Ilir Alimehmeti “zbërthen” koncesionin e “Sterilizimit”: Ka shkresa të firmosura dhe nga Manastirliu kur drejtonte QSUT-në

Mjeku Ilir Alimehmeti “zbërthen” koncesionin e

Mjeku Ilir Alimehmeti, ka analizuar në detaje koncesionin e “Sterilizimit”. Dje, në një intervistë televizive, Alimehmeti shprehet se drejtësia po bën hapat e duhur me Ilir Beqajn, ish-ministrin e Shëndetësisë, por nga ana tjetër thotë se është disi me vonesë. “Drejtësia po bën hapat e veta, do them të vonuara sepse kjo histori ka lindur që në vitin 2014. Ky koncesion shkakton një dëm të themi 100 milion euro është pak. Nuk është vetëm dëm ekonomik, se si është përplasur dhe ka krijuar problematika në shëndetin. Në të gjithë këtë diskutim edhe nga drejtësia edhe nga organet e tjera, flitet vetëm për lekët. Që në vitin 2014 ka një shkresë zyrtare që i drejtohet nga drejtoresha e spitalit Ogerta Manastirliu, i drejtohet ministrit Beqaj. Ku është përgatitur një plan-biznes se si ajo qendra e sterilizimit që ishte në QSUT, ajo thotë hajde ta vëmë në punë”, deklaroi ai. Mëtej Mjeku theksoi se qendra ka nevojë për 32 punonjës me një fond i cili shkon në vlerën e 123 milionë lekëve të  vjetra. “Kjo është një qendër që mbulon krejt QSUT. Ka nevojë për 32 punonjës gjithsej. Me një fond 123 milionë lekë të vjetra për të gjitha shpenzimet. Kostoja vjetore është 960 milionë lekë të vjetra. Këtë shkruan drejtoresha e spitalit. Beqaj nuk i përgjigjet. Në qershor të 2014, 4 muaj më pas, i çon dhe një memo drejtoresha ministrit, nuk merr përgjigje. Dhe SPAK e ka marrë në shqyrtim këtë fakt, ku shihet përgjegjësia e titullarit, pra ministrit. Mund ta fuste në përdorim atë qendër me 963 milionë lekë. Por pastaj ia dha koncesionarit për 10 milionë euro, që në muajt e parë. Me këto euro e ndërtoje që nga e para si qendër. Ky është dëmi. Po shërbimin e marrim, dhe shumë mirë që është bërë plan-biznesi por paguam 17 herë më shumë”, nwnvizoi mjeku Alimehmeti.

Më të lexuarat