Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Monitorimi i fushatës në Dibër, ISP të dhëna negative: U angazhuan elementë kriminalë, Prokuroria nuk reagoi

Monitorimi i fushatës në Dibër, ISP të dhëna negative: U angazhuan elementë kriminalë, Prokuroria nuk reagoi

Postuar: 11/09/2016 - 11:40

Megjithëse në Dibër po zhvillohen zgjedhje lokale, ato janë shndërruar në luftë politike kombëtare partive kryesore.
 
Instituti i Studimeve Politike ka monitoruar fushatën atje, duke theksuar se Bashkia e Dibrës është një nga zonat më të varfra në vend, ndërsa fushata elektorale është ndër më të kushtueshmet.
 
Një element tjetër negativ i kësaj fushate, përkundër miratimit të ligjit të dekriminalizimit, sipas ISP-së, është angazhimi i “elementëve të grupeve kriminale, duke tensionuar situatën dhe duke paralajmëruar se ato mbeten një burim i qëndrueshëm kërcënues për zgjedhje të lira e të ndershme”.
 
Ashtu sikurse Koalicioni i Vëzhguesve Vendor, edhe ISP-ja thekson se Prokuroria dhe Policia nuk u dhanë përgjigje në kohë akuzave zyrtare dhe as denoncimeve zyrtare të depozituara pranë tyre.
 
“Në kundërshtim me Kodin Zgjedhor qeveria përdori masivisht në Dibër buxhetin shtetëror, fondet publike, axhensitë publike, administratën publike, burimet materiale dhe njerëzore. Ajo miratoi disa akte administrative dhe financiare, me ndikim direkt në fushatë, duke shkelur dukshëm parimet e barazisë dhe asnjanësisë në fushatë”, thuhet më tej.
 
Në monitorim thuhet se kandidatët në Dibër nuk kaluan filtrin ligjor të de-kriminalizimit, për shkak të afateve të kufizuara kohore, ndërsa liderët politikë, përfshirë kryeministrin, përdorën një retorikë politike të ashpër, denigruese dhe diskriminuese.
 
Për ISP pozitive rezultoi roli i medias, i shoqërisë civile dhe i qytetarëve të Dibrës në fushatë.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/02/2019 - 23:59

Burime pranë selisë së PD dhe PS bëjnë me dije se jo të gjithë deputetët e opozitës i dorëzuan sot mandatet në Kryesinë e Kuvendit. 

Postuar: 21/02/2019 - 23:07

 Spartak Ngjela “shpërtheu” në studion e 'Open' ndaj ministrit të i

Postuar: 21/02/2019 - 23:00

Mbrëmjen e sotme kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi është e ftuar në emisionin 'Open', ku

Postuar: 21/02/2019 - 22:47

Diplomati i njohur Agim Nesho është 'përplasur' mbrëmjen e sotme me deputetin socialist P

Postuar: 21/02/2019 - 22:45

Ministri Blendi Klosi u është përgjigjur akuzave të ish-deputetit Aldo Bumçi, për vjedhjen e vota

Postuar: 21/02/2019 - 22:42

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka reaguar pas konferencës së kryeministrit Edi Rama i cil

Postuar: 21/02/2019 - 22:35

I ftuar në Open, deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj ka treguar se çfarë ka ndodhur sot