BREAKING NEWS

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga Milaim Zeka: Ja premtimi për Gjykatën e Hagës

“Ju heqim non gratat”/ Skandali i McGonigal, "bomba" nga
x
BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x

Politike

"Mund të kenë brenda tyre..."/ Edi Paloka tregon rrezikun: Ja çfarë mund të ndodhë nëse hapen dosjet pa kontroll

"Mund të kenë brenda tyre..."/ Edi Paloka tregon rrezikun:

Kreu i Këshillit Kombëtar të PD-së Edi Paloka, ka folur për projektligjin e lustracionit që u dorëzua ditën e djeshme në Kuvend, nga Oerd Bylykbashi.

Në një intervistë për Euronews Albania, Polaka tha se projektligji ka qëllim që bashkëpunëtorët e sigurimit të sigurimit të shtetit të mos kenë më funksione në institucionet publike.

Paloka theksoi se nëse hapen të gjithë dosjet pa kontroll do të dëmtohet familjet e ish-të persekutuarve.

“Qëllimi është që jo vetëm bashkëpunëtorët e sigurimit të shtetit një pjesë e të cilëve kanë qenë dhe viktima të sigurimit të shteti. Sigurimi i shtetit shfrytëzonte klasën më të persekutuar për të krijuar dhe bashkëpunëtorët e saj. Pra të kërkosh sot të  hapen dosjet pa asnjë lloj kontrolli do të dëmtohen familjet e ish-të persekutuarve që mund të kenë brenda tyre dhe të detyruar deklarime dhe firmosje për bashkëpunim në kushtet e presionit të sigurimit. Dhe të lejosh ata që i ka detyruar ata të vazhdojnë jetën e qetë do të ishte gjëja më absurd”-nënvizoi Paloka.

Çfarë parashikon ligji i lustracionit?

“Të gjithë nga kriminelë të sigurimit të shtetit, nga ata që kanë drejtuar mjetet e represionit  të diktaturës, qofshin pjesë e prokurorisë apo gjykatave, asnjëri prej tyre që do të kërkojë të jetë pjesë e kësaj administrate”-shprehet Paloka.

Më të lexuarat