BREAKING NEWS

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar nga Basha dhe Alibeaj"? Bardhi flet për 'fatin' e tyre dhe habit me deklaratën: Nuk janë problem i përçarjes

"Ç’do të ndodhë me deputetët e përjashtuar
x
BREAKING NEWS

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të ftohtë’ qeverinë: Vendim luksi, thjesht kërkoni një ministër në burg si rezultat të drejtësisë

Lirimi i Tahirit, ish-prokurori ‘bën për ujë të
x
BREAKING NEWS

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del me deklaratën 'bombë': Ju tregoj provën e fortë që mund të rikthejë në qeli Tahirin

“Nëse nëna e fëmijëve...”, avokati i njohur del
x
BREAKING NEWS

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja Hoxha zbardh prapaskenat e bujshme nga arrestimi i zyrtares së lartë të Shëndetësisë

“Në zarf mendova se ishte çokollatë”, gazetarja
x
BREAKING NEWS

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet dëshmia e Sekretares së Përgjithshme e Shëndetësisë

Zarfi i "ëmbël” fundos zyrtaren e lartë, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizimin e rajonit

Tensionet në veri, gazeta gjermane trondit me artikullin: Politikat e
x
BREAKING NEWS

"Po flitet minutat e fundit"/ Eksperti Ervin Karamuço del me deklaratën 'bombë': Së shpejti do të arrestohet një ish-kryebashkiak

"Po flitet minutat e fundit"/ Eksperti Ervin Karamuço del me
x
BREAKING NEWS

Shkatërohet banda shqiptare në Itali/ Kush është trafikanti i shumëkërkuar që bashkëpunonte me “Ndraghetan” (emri)

Shkatërohet banda shqiptare në Itali/ Kush është trafikanti
x

Politike

“Mund të ketë komprometuar çështjet”/ Zyrtari demokrat i Senatit amerikan letër drejtorit të FBI-së, kërkon detaje mbi hetimet e mbikëqyrura nga McGonigal, çfarë pritet

“Mund të ketë komprometuar çështjet”/ Zyrtari

Demokrati më i lartë në Komitetin Gjyqësor të Senatit kërkon më shumë informacion në lidhje me hetimet e mbikëqyrura nga ish-kreu i zyrës së FBI-së në Nju Jork, Charles McGonigal.

McGonigal, i cili ishte agjenti special i ngarkuar me kundërzbulimin në zyrën e FBI-së në Nju Jork, u arrestua muajin e kaluar për lidhjet e tij të dyshuara me Oleg Deripaska, një miliarder rus i cili është sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara dhe është akuzuar penalisht vitin e kaluar për shkeljen e atyre sanksionet.

“Këto akuza janë jashtëzakonisht shqetësuese dhe ngrenë shqetësime për ndikimin e mundshëm që kjo sjellje e keqe mund të ketë pasur në çështjet e kundërzbulimit të FBI-së dhe hetimet penale”, i shkruan Senatori Dick Durbin, një demokrat nga Illinois, drejtorit të FBI-së Christopher Wray dhe Prokurorit të Përgjithshëm Merrick Garland.

“Si agjent special i ngarkuar (SAC Special Agent in Charge) për Zyrën e Nju Jorkut, zoti McGonigal mbikëqyri shumë hetime të ndjeshme kundërzbulimi, duke përfshirë hetime që përfshinin individë që ai tani është akuzuar se ka punuar për të përfituar”.

Durbin thekson se zyrtarët amerikanë kanë thënë se Deripaska ishte një bashkëpunëtor i ngushtë i ish-kryetarit të fushatës së Trump, Paul Manafort dhe gjithashtu në listën e sanksioneve të SHBA.

Duke vënë në dukje aktakuzën që pretendon se McGonigal fshehu marrjen e 225,000 dollarëve nga një ish-punonjës i agjencisë së inteligjencës shqiptare, Durbin shkruan, “Të dyja aktakuzat përfshijnë sjelljen e supozuar që ndodhi ndërsa zoti McGonigal shërbente si Agjent Special i ngarkuar (SAC) i Divizionit të Kundërzbulimit të FBI-së. Zyra e Nju Jorkut nga viti 2016 në 2018 dhe pas daljes në pension të tij.”

Durbin dëshiron të dijë nëse ndonjë hetim është ndikuar dhe sa hetime që ai mbikëqyri janë komprometuar potencialisht.

Durbin po kërkon një përgjigje deri më 15 shkurt.
“Sjellja e supozuar e pahijshme e z.McGonigal mund të ketë ndikuar në këto çështje shumë të ndjeshme, duke përfshirë nëse ai ka kompromentuar burime, metoda dhe analiza të ndjeshme”, shkruan Durbin.

“Nëse sjellja e tij e supozuar e pahijshme ndikoi materialisht në rezultatin e ndonjë hetimi apo komprometoi më tej sigurinë tonë kombëtare, gjithashtu mbetet e panjohur për momentin”.

Më parë, drejtori i FBI-së, Christopher Wray tha se veprimet e McGonigal nuk përfaqësojnë agjencinë e tij.

McGonigal, i cili doli në pension nga FBI në 2018, është deklaruar i pafajshëm për aktakuzën me katër pika të zbuluara të hënën në Manhattan.

Më të lexuarat