BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Vdes 33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para

Vdes  33-vjeçari në Sarandë, dyshimet e para
x
BREAKING NEWS

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej nga pika kufitare e Morinës

Hajduti i grabit makinën ministrit shqiptar, si tentoi të arratisej
x
BREAKING NEWS

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të zgjasë

Rikthehen temperaturat e larta në Shqipëri, ja sa mund të
x
BREAKING NEWS

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në Fushë-Krujë, zbardhen detaje të reja, ja makina e përdorur nga autorët

Foto/ Ekzekutuan Brilant Martinaj në atentatin në
x
BREAKING NEWS

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur praninë ushtarake në veri të Kosovës, do veprojmë nëse...

Stoltenberg takon Vuçiçin dhe e paralajmëron: Kemi rritur
x
BREAKING NEWS

Çmimet e larta/ Ish-presidenti Meta i bën thirrjen e fortë qeverisë: Ulni çmimin e karburanteve, jepini fund rrjepjes

Çmimet e larta/ Ish-presidenti Meta i bën thirrjen e fortë
x
BREAKING NEWS

10 ditë i ‘zhdukur’ më i kërkuari i botës së krimit, edhe SHISH ngrihet në këmbë në kërkim të Ervis Martinajt! Kontrollohen bazat në 5 qytete, ja çfarë po tentohet përmes qelizave telefonike

10 ditë i ‘zhdukur’ më i kërkuari i botës
x

Politike

“Mund të kishte përdorur shtetin për të manipuluar votat, por...” Berisha: Nëse do isha në krye të shteti, negociatat me BE-në do ishin hapur, ja pse e lashë pushtetin në 2013-ën

“Mund të kishte përdorur shtetin për të manipuluar

Ish-kryeministri Sali Berisha i ftuar në emisionin ‘Opinion’ mbrëmjen e sotme ka deklaruar se nëse do të ishte ende në krye të shtetit, negociatat e Shqipërisë me BE-në do të ishin hapur.

Berisha tha se në vitin 2013, e la vetë pushtetin pas humbjes së zgjedhjeve.

Sipas Berishës, ai mund të kishte përdorur shtetin për të manipuluar votat, por zgjodhi që të mos ta bënte.

Berisha: Po flisni me një ish-kryeministër. Nëse një ish-kryeministër vendos të mos dorëzojë pushtetin, është e vështirë t’ia marrësh pushtetin. Pushteti i merret me zgjedhje. Një kryeministër, nuk duhet të vendosë kurrë që të mbajë me çdo çmim pushtetin. Sigurisht që në vitin 2013 e lashë vetë pushtetin. Në 2009-ën Edi Rama për të mos u futur në zgjedhje, solli këtu damë Glover që ishte non-grata. E vuri si kusht që nëse nuk e pranoja si vëzhguese, do bojkotonte zgjedhjet. Bëra një vendim në të cilin përjashtoja shtetin nga fushata. Damë Glover monitoroi atë vendim.

Pyetje: Cilat ishin arsyet për të lënë pushtetin?

Berisha: Unë u votova aq sa votova. Nuk kam menduar kurrë që të qëndroja në pushtet nëse nuk merrja zgjedhjet. Nëse kryeministri vendos të përdorë shtetin për fushatë. Nëse Sali Berisha do ishte në pushtet, negociatat do ishin të hapura prej kohësh. Unë do zbatoja kushtet dhe kriteret.

 

Më të lexuarat