Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Mund të krijoj parti të re”, deputeti paralajmëron lëvizjen surprizë: Nuk më ka ftuar asnjë. Edi Rama kishte edhe një lutje për Zotin! (E PLOTË)

Postuar: 08/11/2019 - 14:38

Deputeti Lefter Maliqi duke komentuar situatën politike në vend, deklaroi sot se ai dot të jetë gjithmonë fitues në Berat. Mirëpo ai theksoi se deri më tani nuk ka pasur ofertë nga asnjë parti dhe pse jo ai mund të krijojë edhe një parti të re.

"Ky vetting në polici është presion psikologjik për policinë është qesharake. Vettingu të ishte për drejtorët. Kjo është thyerje dhe shantazhim, me 400 mijë lekë rrogë ta kalosh në vetting i kalon një stres të papamë. Si ka mundësi policia dhe drejtësia janë të korruptuar, nga se? Nga politika. Është shoë dhe presion. Unë jam për vettingun në politikë. Unë jam fitues në zonën time. Oferta? Asnjë nuk më ka ftuar. Por do të lëviz një ditë, mund të krijoj edhe parti. Duke parë situatën, ka nevojë për elementë të rinj. Mund të ketë ndërhyrje e ndonjë faktori jashtë parlamentit për të krijuar parti, ka të pakënaqur te PD-ja apo PS-ja. Duke parë se çfarë do të bëhet me sistemin dhe kur do të bëhen zgjedhjet, nëse bëhen në 2021 them se me keqardhje opozita të shikojë veten se Edi Rama e merr prapë pushtetin, ka bashkitë, këshillat, qarqet dhe institucionet. Ai kishte edhe një lutje për Zotin. "Do Zoti të bëhen zgjedhjet në pranverën e ardhshme. Ndonjëherë edhe Zoti bën mrekullia, të hedh në kanal, të rrëzon nga qeveria..." tha ai. 

Lefter Maliqi tha dje se Shqipërisë i duhet një kryeministre femër dhe emri i parë që u nënkuptua në media ishte ai i Monika Kryemadhit duke aluduar edhe një lëvizje të tij drejt kësaj force politike, por ai e mohoi. "Në deklaratën time, unë mbajta një qëndrim si gjithë qytetarët e tjerë duke parë gjendjen në Shqipëri dhe mes të tjerash thashë se ky kryeministër është i papërgjegjshëm, tallet. Dhe thashë që edhe një më komunist dhe socialist do të ishte shumë herë më i mirë se ky. Unë thashë vetëm ky qënka burrë? Atëherë le të vijë një grua kryeministre. Ka plotë edhe socialistë edhe të forcave të tjera me radhë. Janë 4-5 deputetë bashkëpunëtorë të sigurimit të shtetit, unë kam dyshime se sërish ka deputetë me të shkuar kriminale. Mos jeni afër me LSI? Nuk jam afër me asnjë forcë, jam mirënjohës liderit Berisha dhe Metës se aty e fillova karrierën politike. Unë jam për djegien e mandateve në grup pasi vendi shkon në zgjedhje të parakohshme, por asnjë nga deputetët aty nuk do.  Rekomandimet e OSBE-se besoj se do të kalojë, por problemi është te sistemi. Opozita e re ka 39 deputetë, por nuk jemi unikë. Edhe ligjet kur votohen, ne themi në grup do të votojmë në grup, ndërkohë që dalin edhe votojnë pro 10-15 prej tyre. Nëse duan 94 vota socialistët janë gati ti bëjnë për vete. Unë jam për marrëveshje mes opozitës dhe PS-së" përfundoi ai.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/11/2019 - 14:29

Të shumta kanë qenë reagimet ditën e sotme pas betimit të anëtares së Gjykatës Kushtetuese, Arta Vorpsi tek një notere. Valës së këtyre reagimeve i është bashkua edhe ish-deputeti i OD, Luçiano Boçi.

Postuar: 14/11/2019 - 13:48

Denar Biba, nënkryetari i KQZ, pak minuta më parë shprehu qëndrimin e tij, për betimin e Arta Vor

Postuar: 14/11/2019 - 13:45

Në mbledhjen e kreut të Partisë Demokratike me biznesmenët e Sarandës, duket se ka pasur edhe për

Postuar: 14/11/2019 - 13:21

Thellohet kaosi me emërimet në Gjykatën kushtetuese, e kthyer në një mollë sherri, mes Presidenti

Postuar: 14/11/2019 - 13:19

Ish deputeti i LSI, Luan Rama ka reaguar në Facebook pas betimit të Arta Vorpsit tek noterja.Rama

Postuar: 14/11/2019 - 13:11

PD  ka shpërndarë një deklaratë për mediat ku njofton se Gjykata ka shfuqizuar të tjera gjob