BREAKING NEWS

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës? Karamuço 'zbërthen' momentin e sulmit nga 31-vjeçari

Çfarë nuk funksionoi në mbrojtjen e Berishës?
x
BREAKING NEWS

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet dhe tregon provat e forta

“Sulmi ndaj Berishës ishte i kurdisur”, gazetari zbardh detajet
x
BREAKING NEWS

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së Tiranës? Ja si përgjigjet Alimehmeti

A do ta marrë postin e nënkryetarit të Bashkisë së
x
BREAKING NEWS

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi zbardh detaje të forta: Autori ishte një i infiltruar, ja cili ishte qëllimi

“Sulm ndaj Berishës ishte i organizuar”, Këlliçi
x
BREAKING NEWS

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e ministrisë së Jashtme dhe zbardh prapaskenat: Ja pse po largohet ambasadorja amerikane

Njoftuan largimin e Yuri Kim, Jozefina Topalli zbërthen deklaratën e
x
BREAKING NEWS

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet në telefonin e Gerti Shehut: Ngjarja nuk është rastësore

Detaje të pathëna, Klodiana Lala zbulon se çfarë u gjet
x
BREAKING NEWS

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të Berishës: E çuditshme që Gerti Shehu...

"E planifikuar", Artan Hoxha zbardh prapaskenat ndaj sulmit të
x
BREAKING NEWS

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji zbulon çfarë po tenton të bëjë Edi Rama

“E turpshme!”/ Largimi i ambasadores amerikane Yuri Kim, Salianji
x

Politike

Në shtator ngrihen KLGJ dhe KLP, shkrihet KLD dhe hapet rruga për SPAK, Kuvendi detyron gjyqtarët të zgjedhin përfaqësuesit e tyre

Në shtator ngrihen KLGJ dhe KLP, shkrihet KLD dhe hapet rruga për

Muaji shtator pritet të sjellë tërmet në drejtësinë dhe politikën shqiptare. Politikanë dhe gjyqtarë u bënë të gjithë bashkë për të frenuar reformën në drejtësi, por, përveçse e vonuan pak kohë, nuk arritën ta ndalin. Vetingu nuk do jetë i vetmi proces që do të nisë në shtator, pasi paralel me të do ngrihen dhe institucionet e reja. Sipas parashikimeve në ligj, Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë në fund të gushtit do të duhet të marrin jetë. Gazeta u interesua pranë Kuvendit mbi ecurinë e procesit dhe gjithçka është drejt fundit. Sipas ligjit, KLGJ përbëhet nga njëmbëdhjetë anëtarë, të cilët shërbejnë në detyrë me kohë të plotë. Gjashtë prej anëtarëve të Këshillit janë gjyqtarë nga të gjitha nivelet e pushtetit gjyqësor. Pesë anëtarët e tjerë të Këshillit janë juristë të përzgjedhur nga radhët e avokatëve, të pedagogëve të fakulteteve të drejtësisë, të Shkollës së Magjistraturës dhe të përfaqësuesve të shoqërisë civile. Edhe KLP ka të njëjtën përbërje, por në vend të gjyqtarëve ka prokurorë. Deri më tani janë përzgjedhur anëtarët nga radhët e avokatëve për të dyja organet. Ndërkohë po ashtu janë përzgjedhur dhe anëtarët e shoqërisë civile. Ata janë: Naureda Llagami; Altin Hazizaj; Mimoza Qinami. Të vetmit që kanë mbetur tani janë përfaqësues nga gjykata e prokuroria dhe pedagogë të Fakultetit të Drejtësisë dhe Shkollës së Magjistraturës. Sa i takon pedagogëve nga Fakulteti i Drejtësisë, Kuvendi ka rihapur garën. “Në përfundim të procesit të aplikimeve, verifikimit dhe votimit nga asambletë e personelit akademik të pedagogëve për anëtarë të Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorisë rezultoi mosplotësimi i numrit minimal të kandidaturave të parashikuara nga nenet 53 dhe 151 të ligjit nr.115/2016 “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”; Rishpalljet e mëparshme të thirrjes nga institucionet e arsimit të lartë, të akredituara sipas legjislacionit në fuqi, nuk rezultuan me kandidatura të reja për të plotësuar numrin minimal të kandidaturave të parashikuar në dispozitat e sipërpërmendura të ligjit”, ka deklaruar Kuvendi. Brenda korrikut, emrat e rinj do përzgjidhen bashkë me atë të Shkollë së Magjistraturës.

Kandidatët gjyqtarë dhe prokurorë

Të vetmit që kanë mbetur për t’u zgjedhur janë anëtarët e propozuar nga radhët e gjyqtarëve dhe prokurorëve. Sipas ligjit, duhet të mblidhet Konferenca e Gjyqtarëve dhe Këshilli i Prokurorëve dhe do zgjedhin anëtarët e tyre në KLGJ dhe KLP. Por edhe sikur këto organe të tentojnë të bllokojnë procesin, nuk e bëjnë dot. Sipas ligjit, Kuvendi mund të kërkojë që të mblidhen këto institucione dhe të zgjedhin emrat. Pra në shtator, gjithçka do jetë gati dhe KLGJ me KLP do kenë nisur të funksionojnë.

Lufta ndaj korrupsionit

Ngritja e KLGJ dhe KLP i hap rrugë luftës ndaj korrupsionit. Këto dy organe do jenë ato që do të miratojnë anëtarët e Prokurorisë Speciale dhe Gjykatës së Posaçme. Këto dy organe që do bëjnë PSAK do kenë rol kryesor në luftën ndaj korrupsionit. Pra me ngritjen e KLGJ dhe KLP i është hapur rruga dhe SPAK. Sinjalet janë se në shtator do jenë gati të gjitha organet e drejtësisë dhe më pas do nisë katarsisi në drejtësi e politikë.

Kliti Topalli

Më të lexuarat