Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Naço takon juristin gjerman, Frowein: Do ndërmarrim reformim të gjykatës së lartë

Naço takon juristin gjerman, Frowein: Do ndërmarrim reformim të gjykatës së lartë

Postuar: 29/10/2013 - 16:55

Ministri i Drejtësisë Z. Nasip Naço ka pritur sot në një takim juristin e njohur gjerman, Prof Dr. Jachen Abr.Frowein. Ministri Naço e ka njohur Prof. Frowein me sfidat kryesore me të cilat ai ka vendosur të përballet në detyrën e tij si kreu i drejtësisë shqiptare duke u ndalur në disa problematika të mbartura ndër vite, për shkak të të cilave ligjit nuk i është dhënë prioritet.

“Do të ndërmarrim një reformim të gjykatës së lartë dhe për këtë kemi kërkuar asistencën e Komisionit të Venecias. Problematika kryesore lidhet me faktin se janë dhënë shumë pak vendime të unifikuara të cilat i kanë shkaktuar problem sistemit”, u shpreh Naço.

Më tej Naço i njohu bashkëbiseduesit edhe me disa pika të strategjisë dhe paketës anti-korrupsion ndërsa bëri me dije se përmes këtyre nismave synohet përfshirja e qytetarëve në një rol aktiv dhe bashkëpunues.

Nga ana e tij Prof. Frowein ka uruar Ministrin Naço për detyrën e re ndërsa ka shprehur interesin e tij në lidhje me reformat e ndërmarra në sistemin e drejtësisë gjatë këtyre 20 viteve të fundit. Frowein theksoi se ndryshimet ligjore veçanërisht në gjykatën e lartë përbëjnë një cështje të ndjeshme ndërsa ka dhënë vlerësimin e tij në lidhje më të gjithë planin e masave që do të ndërmerren për rritjen e besimit të qytetarëve në sistemin e drejtësisë.

Z. Frowein ndodhet në Shqipëri për një vizitë disa ditore me ftesë të fondacionit gjerman “Konrad Adenauer” dhe Gjykatës së Lartë. Tematika kryesore e axhendës së takimeve të Z.Frowein është fokusuar në çështjet e drejtësisë në kuadrin e aspiratës Evropiane të Shqipërisë.
 

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 21

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/07/2018 - 21:33

Deputeti i Partisë Demokratike Tritan Shehu ka reaguar pas deklaratës së sotme të ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati lidhur me marrëveshjen për detin me Greqinë.

Postuar: 22/07/2018 - 20:42

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, i ka dërguar sot një letër kryetarit të Kuv

Postuar: 22/07/2018 - 20:08

Mes polemikave dhe akuzave nga ana e opozitës se Shqipëria ka vendosur që të shkëmbejë territore

Postuar: 22/07/2018 - 19:20

Ministri i jashtëm gjerman, Michael Roth, në një konferencë me homologun e tij Bushati, ka deklar

Postuar: 22/07/2018 - 19:16

Ministri gjerman ndodhet për një vizitë zyrtare në Shqipëri me homologun e tij Ditmir Bushati

Postuar: 22/07/2018 - 18:04

Që kur maxhoranca miratoi ligjin për vettingun në Policinë e Shtetit, Partia Demokratike e cilëso

Postuar: 22/07/2018 - 15:53

Pakënaqësi dhe përçarje në Partinë Demokratike në Dibër.