Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ndërkombëtarëve u soset durimi, Kukan, Fleckenstein dhe zyrtari i Merkel të martën në Tiranë, sjellin dokumentin për zgjidhjen e krizës

Postuar: 20/04/2017 - 09:19

Ndërkombëtarët duket se e kanë humbur durimin me politikën shqiptare, e cila luan si macja me miun. Prej dy muajsh, PD është futur në çadër duke bojkotuar zgjedhjet dhe vetingun, ndërsa mazhoranca ende nuk lëshon pe. Për këtë arsye, ndërkombëtarët janë vënë në lëvizje dhe do e marrin vetë situatën në dorë. Teksa një ditë më parë gazeta shkruante se negociatori i PPE këtë javë nuk vjen në Tiranë, dje është konfirmuar mbërritja e tij javën që vjen. Sipas informacioneve, pasditen e 24 prillit, kreu i Komisionit të Jashtëm të Parlamentit Europian, njeriu i kancelares Angela Merkel dhe nënkryetar i PPE, David McAllister vjen në Tiranë. Ndërsa më 25 prill do nisë diskutimet me palët. Sipas informacioneve, ai do të shoqërohet nga raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckeshtein dhe Eduard Kukan, ky i fundit është ende i pakonfirmuar. Nga ana tjetër bëhet me dije se njeriu i Merkel do të vijë në Tiranë me një marrëveshje të gatshme, e cila do u vendoset në tavolinë Ramës edhe Bashës dhe ata duhet të bien dakord mbi pikat që përcaktohen aty. Mësohet se dokumenti që do t’u vendoset palëve në tavolinë po hartohet nga faktori ndërkombëtar dhe në këtë proces nuk është përfshirë vetëm Bashkimi Europian. Mbërritja e Kreut të Komisionit të Jashtëm të Parlamentit Europian, David McAllister në Tiranë, shihet si një mundësi për zgjidhjen e situatës politike dhe arritjen e një marrëveshjeje për kthimin e opozitës në Parlament e futjen e saj ne zgjedhjet parlamentare. Në mes të javës së kaluar, McAllister u përzgjodh si negociator për arritjen e një marrëveshje e pak ditë më vonë edhe dy aleatet në qeverisje Edi Rama e Ilir Meta deklaruan se një negocim nga Partitë Popullore Europiane do të ishte i mirëpritur.

Përplasjet e PD me ndërkombëtarët

Bojkoti i PD ka bërë që ndërkombëtarët të reagojnë shumë ashpër ndaj saj. Pak ditë më parë, shefja e politikave të jashtme të Bashkimit Evropian, Frederica Mogherini, lëshoi një mesazh të qartë kundër bojkotit, kundër pengimit të reformës në drejtësi dhe theksoi se moszbatimi i reformës po ngadalësonte integrimin e Shqipërisë. Edhe personazhe të tjerë nga faktori ndërkombëtar kanë reaguar kundër bojkotit dhe protestës së opozitës si edhe ndaj kushtit të vetëm të saj, krijimin e një qeverie teknike. Me anë të Maja Koçijançiç, zëdhënëse e Komisionit Europian, BE theksonte se Parlamenti duhet të jetë funksional edhe për ecurinë e mëtejshme të zbatimit të Reformës në Drejtësi. “Për ne, debati politik duhet të zhvillohet brenda parlamentit dhe jo jashtë tij. Polarizimi i mëtejshëm i arenës politike do të ishte vetëm kundër-produktive për ambicjen e Shqipërisë për t’iu bashkuar Unionit Europian, madje edhe për avancimin në rrugën e saj europiane”, tha ajo. Ndërsa eurodeputeti i djathtë, Eduard Kukan, i cili në 21 shkurt do të shkruante në Tuitter se “opozita ka ende shumë punë për të bërë para zgjedhjeve, në Kuvendin e Shqipërisë. Bojkoti nuk e ndihmon atë t’i mbarojë këto punë”. Duke i dhënë kështu Bashës një tjetër mesazh se është në rrugën e gabuar.

Kliti Topalli

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 12

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/01/2018 - 12:59

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Ditmir Bushati dhe homologu grek Nikos Kotzias, kanë zhvilluar sot në Korçë, ditën e tretë të bisedimeve.

Postuar: 21/01/2018 - 12:14

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot në një përkujtimore familjarët e viktimave të 21 janarit të vitit 2011.

Postuar: 21/01/2018 - 11:40

Sot bëhen 7 vite nga ngjarja e “21 janarit” ku mbetën të vdekur 4 persona gjatë protestës Partisë Socialiste në opozitë asokohe.

Postuar: 21/01/2018 - 10:53

Pak para dorëheqjes së kryetarit të LIBRA-s, kjo parti vendosi përjashtimin e Mimoza Hafizit. Por vetëm gjatë ditës së sotme, ajo ka reaguar nëpërmjet një postimi në facebook.

Postuar: 21/01/2018 - 10:47

Bashkia e Tiranës ka filluar me montimin e bazamenteve të 1500 ulëseve të reja, ndërkohë që përfunduan themelet e rrethimit, shkallët, platformat e instalimet elektrike dhe çdo

Postuar: 21/01/2018 - 10:31

Gjatë ditës së sotme ka nisur raundi i tretë i bisedimëve midis dy përfaqësuesve të diplomacisë greke dhe shqiptare në qytetin e Korçës.

Postuar: 21/01/2018 - 10:14

Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi arrest me burg në mungesë ndaj ish-shefit të policisë, Julian Balliu, i dyshuar për pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal dhe trafik ndë