BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Politike

Ndalimi i filmave të komunizmit, Shehi kundër opozitës: Një regjim liberal demokratik nuk mbyll gjërat e së shkuarës

Ndalimi i filmave të komunizmit, Shehi kundër opozitës: Një

Deputeti dhe kreu i LZHK, Dashamir Shehi duket se ka dalë dje kundër nisim së opozitës për dekomunistizimin, sidomos për atë pjesë ku kërkohet të ndalohen filmat e prodhuara gjatë kohës kur Shqipëria drejtohej nga Enver Hoxha. Duke folur nga foltorja e Parlamentit, zoti Shehi u ndal edhe tek dekomunistizimi, teksa u shpreh se një regjim liberal demokratik nuk i mbyll gjërat së shkuarës. Pra, indirekt deputeti Shehi ka dalë kundër ndalimit të filmave të komunizmit. Një regjim liberal demokratik nuk mbyll gjërat e së shkuarës. Ndryshe ribëjmë atë që bëjnë paraardhësit tanë. E mora këtë shembull të them se nuk duhet të japim sinjale që në vlerësimin e historisë sonë, shkojmë drejt një teze që është në vetizolim në vetvete. Kohët e fundit kemi parë që realiteti historik po nëpërkëmbet në Shqipëri në funksion të privatit. Nuk mund të dhunohet kryeqyteti i Shqipërisë me gradaçelat e pasanikëve. Si mund të arrijnë të zhduken godina të tilla që ne kemi, si Teatri, se nuk jemi Firence. Ne me një pakujdesi të madhe sikur do të ndërtojë vetëm ky brez. Është kontribut i një njeriu që po shkon të glorifikojë veten. Do të kujtohen për madhështinë e zotit Rama”, deklaroi ai. Më tej Shehi ka deklaruar gjatë fjalës së tij në Kuvend se duhet të kishte një rritje të pagave deri në 30% pasi kjo sipas tij do të shërbente si stimul për të rinjtë që të mos largohen nga vendi. Nga ana tjetër lëvizjet e fundit të Ramës sa i takon rritjes së pagave për kategori të ndryshme dhe ‘përplasjes’ me pedagogët, kreu i LZHK i konsideroi si politika amateriale.

Më të lexuarat