BREAKING NEWS

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët dhe drejtorët që kanë shërbyer si transportues të parave të tij dhe detajet nga biznesi i tij i fshehtë me lidhje në Indi ku 1 gur i bardhë bën 400 euro, Idajet Beqiri nxjerr të fshehtat trond...

Ilir Meta ka lokal luksoz në mes të Londrës, ja politikanët
x
BREAKING NEWS

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën e PL, ja lista me emrat “VIP” që rrezikojnë prangat, nga falsifikimi i formularëve, te pastrim parave, Ilir Meta përjashton Monika Kryemadhin dhe të gjithë mbështetësit e saj në nivel drejtues...

Hetimet e SPAK shkaktojnë përplasje të forta në kupolën
x
BREAKING NEWS

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll derën e kandidimit në zgjedhjet e 2025 zyrtarëve të korruptuar dhe atyre që kanë llogari të hapura me SPAK, kryeministri sfidon amerikanët dhe shpërthen në sulme e akuza ndaj Gjykatës Kushte...

Edi Rama paralajmëron furtunë ndryshimesh në qeveri, iu mbyll
x
BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x

Politike

Ndryshimi i rregullores, deputeti i njohur ironizon qeverinë: Mazhoranca sot vetëm me votat e rilindjes, ndërsa dje me konsensus

Ndryshimi i rregullores, deputeti i njohur ironizon qeverinë: Mazhoranca

Nën-kryetari i Partisë së Lirisë Petrit Vasili ka komentuar votimin për ndryshimin e rregullores së Kuvendit.

Sipas Vasilit maxhoranca po voton vetë çdo gjë.

Përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’, Vasili shton se këto ndryshime në Rregulloren e Kuvendit nga ana e Ramës dhe rilindjes, duke qenë se kanë ndikim direkt në llojin dhe rëndesën e masave disiplinore, që rëndojnë mbi Opoziten parlamentare, duhet të kene detyrimisht konsensus sa më të gjerë.

Postimi i plotë i Vasilit:

Ndryshimi i Rregullores, Maxhoranca sot vetem me votat e rilindjes, ndersa maxhoranca dje me konsensus!

Maxhoranca perpara 2013 e ndryshonte Rregulloren vetem me konsensus.

Aq e vertete eshte kjo sa qe te gjithe kujtojne mire se nje nga tre ligjet kushte per integrimin europian dhe hapjen e Negociatave per anetaresim, qe bllokonte Edi Rama me sebepin e Kryetarit te Qarkut te Fierit, ishte pikerisht Rregullorja e Kuvendit dhe miratimi me konsensus i saj.

Ndersa sot opozita e djeshme rilindase aktualisht maxhoranca HHH(horra,hajdute,hajna) po ndryshon Rregulloren vetem me votat e saj duke e shnderruar kete akt me vlera kushtetuese ne nje rregullore te qelbur te partise se Edi Rames.

PESHA KUSHTETUESE E RREGULLORES:

Gjykata Kushtetuese ne Vendimin e saj nr. 21/2008 nder te tjera vlereson edhe Rregulloren e Kuvendit dhe thote :

"Rregullorja e Kuvendit është një akt, burimi i rezervuar i së drejtës kushtetuese që disiplinon procedurën për zhvillimin e punimeve të Kuvendit, organizimin e brendshëm, raportet midis vetë Kuvendit si tërësi e organizmave të tij të brendshëm, raportet e tij me organet e tjera kushtetuese etj".

"Një pjesë e dispozitave të Rregullores janë në përmbajtje të njëjta me dispozitat kushtetuese, ndërsa disa të tjera janë norma ekzekutive të normave kushtetuese, pra, që përcaktojnë rregullat se si vihen në jetë normat kushtetuese".

----------------------------------------------------------------------

P E R F U N D I M:

Keto ndryshime në Rregulloren e Kuvendit nga ana e Rames dhe rilindjes, duke qenë se kanë ndikim direkt në llojin dhe rëndesën e masavd disiplinore, që rëndojnë mbi Opoziten parlamentare, duhet të kene detyrimisht konsensus sa më të gjerë.

Pasi në të kundërt keto ndryshime shnderrohen qartazi ne nje mekanizëm agresiv në dorë të shumicës, për të mbytur dhe asgjesuar zërin opozitar dhe çdo zë kundër shumicës, përmes masave ndëshkimore disiplinore ekstreme, me përjashtim të disa hershëm me periudha 2-mujore, nga punimet e parlamentit.

Per me keq edhe organi që ka në dorë të trajtojë dhe të vendosë këto masa disiplinore , qe eshte Sekretariati i Etikes, i cili është totalisht në dorë të shumicës, atëherë këto ndryshime jane haptazi kapërcim i vullnetit të sovranit, të përcaktuar në Kushtetutë, duke cënuar drejtpërdrejtë vijueshmërinë dhe vet kohëzgjatjen e mandatit të deputetit të përfituar me votë të lirë nga populli.

Këto ndryshime te Rregullores se Kuvendit të futura me urgjencë nga Edi Rama, dhe për tju përgjigjur reagimit opozitar, jane masa represive flagrante, qe shkelin të drejtat e opozites si dhe shkelin e kapërcejnë qëllimet e Kushtetutes, te parashikuar në nenin 4 pika 2, 70 pika 1, 71, dhe 73 pika 1, 75 pika 2, të Kushtetutës.

Ndryshimi i dy maxhorancave eshte si dita me naten.Kjo maxhorance e kriminalizuar dhe inkriminuar urren kushtetuten dhe dialogun politik dhe e voton vetem ndryshimin e Rregullores.Ndersa maxhoranca perpara 2013 duke respektuar parimet kushtetuese traditen dhe dialogun i votoi me konsensus. 

Më të lexuarat