BREAKING NEWS

Thirret për të dëshmuar në Komisionin Hetimor, Ardian Dvorani nxjerr prapaskenat: KED s’ka funksionuar, ja pse Meta kaloi në interpretime! Nuk është superior ndaj nesh

Thirret për të dëshmuar në Komisionin Hetimor, Ardian
x

Politike

“Në 8 qershor do të digjej Parlamenti”, Presidenca i dërgon kërkesën Kuvendit: Të gatshëm për të vendosur në dispozicion pamjet filmike

“Në 8 qershor do të digjej Parlamenti”, Presidenca i

Në mbledhjen e së hënës në Komisionin Hetimor për shkarkimin e Presidentit, Ilir Meta u shpreh se një ndër shkaqet kryesore të zhdekretimit të 30 qershorit ishte edhe një informacion i marrë se në protestën e 8 qershorit të opozitës do të digjej Kuvendi i Shqipërisë.

Presidenti u shpreh i gatshëm në Komision që t’ia vinte në dispozicion raportin edhe deputetëve që kishin certifikatën e sigurisë, duke qenë se vlerësohej si sekret shtetëror.Ndërsa sot, zëdhënësi i Presidentit të Republikës, Tedi Blushi ka bërë të ditur se një ditë më parë, Institucioni i Presidentit i ka nisur një kërkesë institucionit të lartë të sigurisë kombëtare, që mbështetur mbi ligj, t’i verë në dispozicion edhe Kuvendit, raportin që i ka dorëzuar Presidentit në datën 7 qershor 2019.
 
 Njoftimi i Presidencës:

Me përgjegjësi maksimale, dua të rikonfirmoj vendosmërinë e Presidentit të Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta, të shprehur shumë qartë dje për të gjitha mediat dhe për mbarë opinionin publik, për të ushtruar të gjitha kompetencat e tij kushtetuese, si një PRESIDENT I SHTETIT TË SË DREJTËS.

Me keqardhje, por pa çudi, portale dhe gazeta të SHTETIT TË PROPAGANDËS DHE PPP-ve, me kokëfortësi të shpjegueshme, vazhdojnë ende të dezinformojnë opinionin publik me lajmin e rremë, sikur Presidenti Meta po mban sekret raportin e prodhuar nga institucioni i lartë i sigurisë kombëtare, që paralajmëronte rrezikun e djegies së Parlamentit në datën 8 qershor 2019.

Sikundër Kreu i Shtetit e sqaroi edhe dje shumë qartë, jam i detyruar të rikonfirmoj se:

Ditën e djeshme, Institucioni i Presidentit i ka nisur një kërkesë institucionit të lartë të sigurisë kombëtare, që mbështetur mbi ligj, t’i verë në dispozion edhe Kuvendit, raportin që i ka dorëzuar Presidentit në datën 7 qershor 2019.

Po dje, Institucioni i Kreut të Shtetit i ka dërguar një letër zyrtare edhe Kuvendit, ku e vë në dijeni lidhur me kërkesën e mësipërme.

Po kështu, ekipi i Këshillit të Sigurisë së Presidentit Meta, i kryesuar nga Këshilltari për Sigurinë Kombëtare, z.Bahri Shaqiri është gati të bashkëpunojë në çdo kohë dhe me çdo institucion shtetëror për këtë çështje, të ndajë dhe të vendosë në dispozicion të gjitha informacionet, faktet apo edhe provat shkresore, filmike, audio dhe fotografike, që disponon.

Uroj që ky sqarim publik të lexohet drejt dhe të mos shtrembërohet sërish në “përkthimin” shqip-shqip që bëjnë në të tilla raste portalet dhe gazetat e SHTETIT TË PROPAGANDËS DHE PPP-ve.