Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Në Tiranë ka rënë zia”, Ngjela zbulon faktet e rënda mbi arratisjen e Gruevskit: Ja cili politikan shqiptar e ndihmoi, Rama ta arrestojë

Postuar: 16/11/2018 - 14:32

Pas arratisjes së ish-kryeministrit Nikolla Gruevski për në Budapest, ku është në pritje të azilit politik, vjen një reagim nga avokati Spartak Ngjela. Përmes një postimi në ‘Facebook’ Ngjela tha se ka dyshime që Gruevski është ndihmuar nga ‘korrupsioni i lartë shqiptar’.

Mes ironisë Ngjela thekson se në Tiranë ka rënë zia, pasi sipas tij miku i Gruevskit, presidenti Meta, ndihet në hall se ish-kryeministri ka kaluar kufirin nga Shqipëria.

Po ashtu avokati shton se FBI dhe policia shqiptare mund ta dinë se kush fshihet pas kësaj ngjarje, ndërsa shtoi se nëse vërtetohet se pas saj fshihet Meta, ai duhet të dorëhiqet.

REAGIMI I NGJELËS

Gruevski i arratisur, me arratinë e tij, e vërtetoi që është vjedhës.

Por, që u arratis nëpërmjet Shqipërisë për në Hungari, mendohet se është ndihmuar nga korrupsioni i lartë shqiptar.

Në Tiranë ka rënë zia. Miku i madh i Gruevskit, Meta, ndihet në hall se Gruevski u vërtetua nga policia shqiptare që ka dalë nga Shqipëria për të shkuar në Hungari.

Po Meta ka gisht?

Këtë e di FBI. Nëse FBI ia ka vërtetuar, Meta duhet të japë dorëheqjen. Është një veprim tejet ordiner për një President.

Miqësia e Metës me Gruevskin në thelb është tërbim antishqiptar. Ishte Meta ai i cili i kërkoi Ali Ahmetit që ky të bashkohej me Gruevskin për t’i dhënë pushtetin këtij të fundit dhe jo Zaevit. Domethënë i kërko liderit shqiptar të Maqedonisë të ishte kundër shqiptarëve. Kurse Ali Ahmeti nuk e dëgjoi.

Po policia shqiptare, a mund ta provojë që Meta ka gisht ndihmues në arratinë e Gruevskit nëpërmjet territorit shqiptar?

Nëse Meta ka pasur gisht, këtë tani e di edhe policia shqiptare. Atëherë këtë e di edhe kryeministri Rama. Po Rama do ta denoncojë? Nëse e ka vërtetuar policia shqiptare nuk ka se çfarë të bëjë, sepse, pas këtij fakti, mosdenoncimi është me shumë pasoja negative për një kryeministër. Por gjithsesi, komedia qëndron se, po të jetë kapur Meta nga policia shqiptare në çështjen Gruevski, tani Meta është në mëshirën e zëvëndësministrit të Brendshëm Lleshaj, të cilit i refuzoi emërimin si ministër.

E shihni se sa qesharak bëhet korrupsioni shtetëror kur kapet nga ligji?

Gjithsesi, fati i të korruptuarit Gruevski, prite të jetë edhe fati i korrupsionit të larë shtetëror shqiptar. Është e njëjta histori, dhe është po e njëjta psikikë kriminale që ka drejtuar si Shqipërinë, ashtu edhe Maqedoninë, në këta njëzet vjetët e fundit.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 18/07/2019 - 14:49

Kryesuesja e misionit të OSBE/ ODIHR Audrey Glover i ka dërguar letër drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliut.

Postuar: 18/07/2019 - 14:42

Ish-zëvendësministri i Ekonomisë Eno Bozdo i ftuar në rubrikën “Opinion”, në News24 u

Postuar: 18/07/2019 - 14:41

Deputeti i opozitës parlamentare, Halit Valteri është shprehur kundër miratimit të ndryshimeve pë

Postuar: 18/07/2019 - 14:24

Partia Demokratike e Lezhës ka paditur ditën e sotme komisionerët dhe numëruesit e zgjedhjeve ven

Postuar: 18/07/2019 - 14:09

Seancat parlamentare tërheqin gjithmonë vëmendjen për debatet e ashpra, por edhe për të parë marr

Postuar: 18/07/2019 - 14:08

Shkarkimi i Arben Malajt nga posti në Këshillin Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë nuk do të kalo

Postuar: 18/07/2019 - 13:47

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka në fjalën e saj në Parlament foli për projekt-ligjin për Mbrojt