BREAKING NEWS

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora
x

Politike

Negociatat/ Kryeministri i Holandës merr vendimin përfundimtar për Shqipërinë

Negociatat/ Kryeministri i Holandës merr vendimin përfundimtar

Në orët në vijim Shqipëria do të mësojë zyrtarisht vendimin nëse do të hapen negociata me Bashkimin Europian, ose jo.

Mësohet se kryeministri i Holandës, Mark Rutte  është shprehur se për Shqipërinë është “Jo” e qartë dhe se vendimi është kundër hapjes së negociatave, ndërsa ka shtuar se Maqedonia e Veriut është në pozicion më të mirë.

“Ju e dini pozicionin tone. Për Shqipërinë është një JO e qartë. Nqs shikon se çfarë do ndodhe, nuk ka avancime ose ndryshime. Nëse shikon Maqedoninë e Veriut ato janë në një pozicion me të mirë se Shqipëria. Kame ndodhur me shume gjera! Por dhe aty ka shume detyra për të bërë! Por gjykimi im është që për të dyja vendet do të këtë një JO. Për Shqipërinë Parlamenti im me ka dhënë një Jo të qartë për të votuar sonte me te cilën unë bie dakord! Për Maqedoninë e Veriut më pak eksplicite por ato kane shume për të bërë!” tha ai.

 

Më të lexuarat