Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Negociatat/ Kryeministri i Holandës merr vendimin përfundimtar për Shqipërinë

Postuar: 17/10/2019 - 22:56

Në orët në vijim Shqipëria do të mësojë zyrtarisht vendimin nëse do të hapen negociata me Bashkimin Europian, ose jo.

Mësohet se kryeministri i Holandës, Mark Rutte  është shprehur se për Shqipërinë është “Jo” e qartë dhe se vendimi është kundër hapjes së negociatave, ndërsa ka shtuar se Maqedonia e Veriut është në pozicion më të mirë.

“Ju e dini pozicionin tone. Për Shqipërinë është një JO e qartë. Nqs shikon se çfarë do ndodhe, nuk ka avancime ose ndryshime. Nëse shikon Maqedoninë e Veriut ato janë në një pozicion me të mirë se Shqipëria. Kame ndodhur me shume gjera! Por dhe aty ka shume detyra për të bërë! Por gjykimi im është që për të dyja vendet do të këtë një JO. Për Shqipërinë Parlamenti im me ka dhënë një Jo të qartë për të votuar sonte me te cilën unë bie dakord! Për Maqedoninë e Veriut më pak eksplicite por ato kane shume për të bërë!” tha ai.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/11/2019 - 18:22

Në një intervistë për “Der Spiegel”, Presidenti i Serbisë, Vuçiç deklaroi se ka rënë dakord me Ramën dhe me Zaev, që kur të takojë presidentin Macron të diskutojë dhe për negociatat me dy vendet e Ballkani

Postuar: 22/11/2019 - 17:48

Zëvendës kryetari i LSI-së, Luan Rama, ka reaguar menjëherë pas deklaratës së Departamentit Ameri

Postuar: 22/11/2019 - 17:26

Presidenti Ilir Meta  ka paralajmëruar sot se do të mbajë në orën 18:30 një konferencë të ja

Postuar: 22/11/2019 - 17:18

Deputeti i opozitës parlamentare, Alban Zeneli  tha se, shtyrja dhe zvarritja e hetimit ndaj

Postuar: 22/11/2019 - 17:06

Gjatë takimit me Kryetarët e Bashkive, Ministrja e shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi se F

Postuar: 22/11/2019 - 16:58

Kreu i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja, shprehet pas tërheqjes së Besnik Muçit nga Gjykata Kush

Postuar: 22/11/2019 - 16:55

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ëshrë takuar me kancelaren e Gjermanisë, Angel