BREAKING NEWS

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin: Cilat janë 9 bandat që po trafikojnë shqiptarët, reklamojnë shërbimet e tyre edhe në TikTok

“Kukësi si Londra e vogël”/ Media britanike japin alarmin:
x
BREAKING NEWS

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një 35-vjeçar, dyshimet e para

E rëndë në Tiranë, gjendet i pajetë një
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për faturën, identifikohet pronari i restorantit, policia e shpall në kërkim

EMRI/ Ndoqi klientin me thikë në rrugë pasi u ankua për
x
BREAKING NEWS

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron Sveçlën: Precedent i tmerrshëm, zyrtarë të Kosovës mund ta pësojnë në të ardhmen

Shpallja non-grata e gazetares ruse, reagon Grenell dhe paralajmëron
x
BREAKING NEWS

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim tradhtie kombëtare, antishqiptarizmi i bashkuar me korrupsionin e lartë shtetëror në Tiranë”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Prisni dhe shikoni...

Procesi i Zajednicës në Kosovë/ “Turp historik dhe krim
x
BREAKING NEWS

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Iku i nxehti afrikan?! Shi, rrufe dhe ulje temperaturash! Parashikimi i motit
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha më arrestoi”, Idajet Beqiri nxjerr prapaskenat dhe ngre dyshimet e forta

“1 javë pasi i thashë Metës këtë, mua Berisha
x

Politike

Nga darka luksoze tek restoranti i Nusretit, te fjetja në hotele me 7 yje, a do ndëshkojë Rama veten dhe ministrat me Kodin e ri të Etikës?

Nga darka luksoze tek restoranti i Nusretit, te fjetja në hotele me 7 yje,

Në ditën e parë të punës, kryeministri Rama kërkoi nga ministrat e tij të bëjnë një jetë modeste larg luksit, qejfeve dhe kënaqësive që pushteti ia ofron në mënyra të ndryshme. Kodi i Etikës, që ishte në qendër të fjalimit të Ramës në mbledhjen e parë të qeverisë, parashikon dorëzimin e dhuratave në institucionet respektive, mospërdorimin e makinave për familjarët, shmangien e festave, drekave e darkave të organizuara me paratë e ministrive, deri te ndalimi i frekuentimit të kafeneve dhe të restoranteve gjatë ditëve të punës. Kryeministri foli për zyrtarë të shtetit që “postojnë pa gajle momente të hareshme këndelljesh turistike” që sipas tij e bëjnë të neveritshme figurën e zyrtarit të shtetit. Nuk është hera e parë që Rama flet për Kodin Etik, i cili i fton ministrat dhe ministret drejt një stili jetese sa më modest, që i përbuz kënaqësitë e ditës për hir të një qëllimi madhor dhe që sipas vetë Ramës, është shërbimi ndaj qytetarëve. Por thirrja e tij vjen si paradoks, në mos është bërë sa për të larë gojën. Sepse vetë Rama, njësoj si ministrat e tij, kanë dhënë prova në 8 vitet e shkuara që janë të dobët përballë të mirave dhe privilegjeve që ofron pushteti. Gazeta “SOT” po sjell më poshtë disa raste, kur pushtetarët kanë habitur jo thjesht shpërfaqjen e luksit, por edhe me pakujdesinë me të cilën e kanë reklamuar atë. Darka e ministrave dhe zyrtarëve të një prej vendeve më të varfër në Europë, në një nga restorantet më të famshme dhe më të shtrenjtë të botës në Dubai mund të konsiderohen emblema e sjelljes së neveritshme të zyrtarit shtetëror, për të cilën Rama foli gjatë mbledhjes së qeverisë. Por dy prej ministrave që ishin në darkë, Arben Ahmetaj dhe Belinda Balluku janë sërish në qeverinë e re. Një tjetër skandal që habiti për nga grykësia e një zyrtari të lartë shtetëror ishte ai i Arbjan Maznikut, zv.kryetar i Bashkisë dhe Ditjon Baboçit, drejtori i Planifikimit Urban pranë këtij institucioni. Të dy kishin qëndruar në një hotel me pesë yje në Barcelonë, të paguar nga biznesmeni Shkëlqim Fusha. Ai pagoi dy netët e këtyre dy zyrtarëve që kushtonin 1816 euro në total, por me t’u kthyer në Tiranë, edhe Mazniku, edhe Baboçi mbushën faturat e dietave dhe morën nga Bashkia e Tiranës edhe shpenzimet e hotelit me 1465 euro në total. Vetë Rama nuk është imun ndaj luksit, qejfeve dhe kënaqësive që i ofron posti. Në vitin 2018, ai udhëtoi me çarter drejt Italisë për të parë ndeshjen Juventus-Lazio. Më pas, zyra e tij e komunikimit shpjegoi se udhëtimi ishte kryer me avionin e Lazios. Ndërkohë rasti më i freskët është ai i ministres së Jashtme, Olta Xhaçka, burri i së cilës ka marra me koncesion disa toka në bregdet.

Më të lexuarat