BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x
BREAKING NEWS

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur KFOR në Veri të Kosovës dhe për të nxjerrë jashtë loje shtetin kosovar, skenar për ndërrimin e territoreve

Ja prapaskenat që po luan Edi Rama me qarqet serbe për të futur
x
BREAKING NEWS

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për të fundosur Shkëlzenin, ja informacionet “përvëluese”  që ka për djalin e Berishës që e implikojnë në aferën e “Gërdecit”, nga takimi në zyrë me një mafioz, tek gabimi i madh që i kushtoi jetën Kosta Treb...

Një dëshmitar i ri mund të zbarkojë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër ministër, ja pse Sali Berisha sulmon Prokurorinë e Posaçme dhe kush është politikani që pritet të zëvendësojë Edi Ramën në krye të PS

“Bomba” e Spartak Brahos: SPAK do fundosë një tjetër
x
BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x

Politike

Nga pasuria marramendëse, te lidhjet me krimin e organizuar dhe korrupsionin, zbardhen të tjera detaje nga shpallja “non-grata” e Sali Berishës nga Britania e Madhe

Nga pasuria marramendëse, te lidhjet me krimin e organizuar dhe

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha është shpallur në korrik të vitit 2022 “non-grata” nga Britania e Madhe, teksa akuzohet për lidhje të qarta me grupe të krimit të organizuar e kriminelë, si dhe për korrupsion. Ky i fundit herë pas here mundohet të justifikohet se i kanë rënë në qafë kot, por në fakt, ndryshe nga SHBA që e akuzon për korrupsion, Londra e akuzon edhe për lidhje me krimin e organizuar. Gazeta “SOT” në mënyrë sistematike ka denoncuar aferat korruptive dhe kriminale të zotit Berisha dhe kujdo që është përfshirë në zullume në Shqipëri, ndërkohë që ka qenë, është dhe do të jetë një zë i fuqishëm i mbrojtjes së politikave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe dhe Bashkimit Evropian në Shqipëri, pa ndihmën e së cilës vendi jonë do t’i ngjante më shumë një shteti të dorës së tretë, ku autoritarët, të korruptuarit dhe bandat do të bënin ligjin. Janë pikërisht Londra, Uashingtoni dhe Brukseli, ato që po ndihmojnë Shqipërinë në rrafshin ekonomik, juridik e social, si dhe konsolidimin e demokracisë. Por teksa Berisha e shet në raportin e tij të publikuar pak javë më parë si akuzë të rreme, në fakt tregon se britanikët janë të bindur se ai ka përfituar nga krimi i organizuar. Në kapitullin ku flitet për lidhjet e Berishës me Fation Dautin, thuhet se ata kanë indicie se lidhjet e Berishës me krimin, janë më të gjera se sa shihet në publik. “Ekipi i Projektit CSN ka vlerësuar se Berisha ka lidhje të gjerë me rrjetet kriminale, megjithëse vlerësojmë se këto indikacione kërkojnë mbështetje nga të tjera burime. Ndonëse këtu nuk ofrohen dëshmi konkrete të lidhjeve të tilla, pesha e saj duhet të vlerësohet në kombinim me pamjet video të Berishës me Fation Dautin (mbështetur në dorëzimin origjinal të korrikut 2022), si dhe informacioni i gjetur në Shtojcën E. Kombinimi i provave lejon një shkallë të arsyeshme besimi, duke arritur në konkluzionin se Berisha ka qenë i lidhur me aktorë kriminalë, me emra të përfshirë në krime të rëndë dhe krim të organizuar. Ky është pra një shembull tjetër se Berisha ka përfituar nga kriminaliteti”, theksohet në dokumentin e nxjerrë nga vetë Berisha. Nga ana tjetër, referuar dosjes së “non gratës” nga britanikët për ish-kryeministrin Sali Berisha, thuhet se ata disponojnë informacione se si vendosi familja Berisha pasuri marramendëse duke shfrytëzuar pushtetin. Vetë Berisha theksoi në korrik të këtij viti se Londra e akuzon se ka prova për vajzën e tij, e cila ka vepruar si portiere për investitorët që vinin në Shqipëri. Në dosje ata kanë llogaritë bankare dhe veprimtarinë e vajzës së tij, të cilat ai i quan mashtrime pasi janë prova të aktiviteteve dhe llogaritë individuale bankare të një studioje tjetër ligjore, madje dhe llogari private të personave të tjerë, të cilat pa asnjë prove, i citon si pjesë e pasurisë së vajzës së tij. Madje dosjet konfidenciale bankare zbulojnë sesi një studio ligjore në pronësi të vajzës me ndikim të ish-kryeministrit shqiptar Sali Berisha u bë një portë për investitorët e huaj të mëdhenj që kërkonin licenca, leje dhe mbështetje politike nga qeveria e babait të saj.