BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Politike

Nga Vangjush Dako e deri tek Lefter Alla, zbuloni cilët janë kryebashkiakët socialistë që kanë përfunduar pas hekurave (Emrat)

Nga Vangjush Dako e deri tek Lefter Alla, zbuloni cilët janë

Ditën e sotme me urdhër të SPAK u arrestua ish-kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, me akuzën për shpërdorim detyre.

Pallati “Tod Trungu” në qendër të Durrësit, është ndërtesa që u bë shkak për arrestimin e ish-kryebashkiakut Vangjush Dako, dhe disa ish-zyrtarëve të tjerë të bashkisë.

Prokuroria e Posaçme gjeti shkelje në lejen e ndërtimit të dhënë 11 vite më parë gjatë drejtimit të bashkisë nga Vangjush Dako. Ai dhe disa ish-zyrtarë të tjerë të drejtorisë së Urbanistikës akuzohen për shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumentesh.

Megjithatë, ai nuk është i pari nga krybashkiakët socialistë (në detyrë ose të larguar”, që përfundon në pranga.

Ish-kryebashkiaku i Lushnjes, Fatos Tushe, u arrestua në korrik të vitit 2021 me urdhër të SPAK, me akuzën për korrupsion dhe shpërdorim detyre në lidhje me një tender të Bashkisë së Lushnjes.

Në qershor të vitit 2022, e kishte radhën bashkia e Vorës. Ish-kryetari Agim Kajmaku, i cili u arrestua në Itali për trafik të lëndëve narkotike.

Ai kishte fshehur një dënim në Greqi për falsifikim parash në formularin e dekriminalizimit, gjë që çoi edhe në shkarkimin e tij nga drejtimi i bashkisë së Vorës. Pasi u zgjodh në krye të bashkisë më 30 qershor 2019 ai u denoncua nga PD për fshehjen e dënimit. Kjo akuzë u vërtetua nga prokuroria e Tiranës e cila mori informacione nga autoritetet greke.

Ndërkohë, në mars të këtij viti ishte ish-kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla ai që përfundoi pas hekurave. Ai u arrestua bashkë me 7 persona të tjerë për abuzimin me një tender me vlerë rreth 3 milionë euro.

Më të lexuarat