Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Ngelet ndër faqet e ndritura të historisë", Erion Braçe mesazh nga Tepelena

Postuar: 15/09/2019 - 18:26

Dita e sotme përkon me 76 vjetorin e Çlirimit të qytetit të Tepelenës. Kjo ditë është përkujtuar me një ceremoni homazhesh në Varrezat e Dëshmorëve të Tepelenës, ku i pranishëm ka qenë edhe zëvendëskryeministri Erion Braçe së bashku me përfaqësues të institucioneve publike, pushtetit vendor, organizatës së veteranëve, etj.

“Lufta antifashiste ngelet ndër faqet e ndritura të historisë së popullit tonë”, u shpreh mes të tjerash në aktivitetet e zhvilluara në Tepelenë, Zëvendëskryemistri Erion Braçe.

Në organizimet e zhvilluara u revokua kontributi i formacioneve partizane dhe banorëve të Tepelenës për çlirimin e kësaj zonë nga nazifashistët më 15 shtator 1943, duke qenë ndër qytetet e para të çliruara të vendit. Zona e Tepelenës i dha luftës antifashiste 416 dëshmorë, 6 prej të cilëve Heronj të Popullit.

Në vitin e 75 vjetorit të Çlirimit të atdheut në Qarkun e Gjirokastrës po zhvillohen një sërë aktivitetesh në përkujtim të datave dhe ngjarjeve të rezistencës antifashiste në Luftën e Dytë Botërore.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/11/2019 - 16:50

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka publikuar listën e prokurorëve për t’u përfshirë në shortin për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi.Në njoftimin e KLP, bëhet me dije se janë kualifikuar

Postuar: 15/11/2019 - 16:46

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka njoftuar se do të kallëzojë penalisht kreun e Këshillit të

Postuar: 15/11/2019 - 16:41

Presidenti Ilir Meta ka deklaruar sot se më këtë veprimtari qytetareve nuk i mbetet gjë tjetër ve

Postuar: 15/11/2019 - 16:35

Presidenti Ilir Meta, ndonëse kishte njoftuar se konferenca e jashtëzakonshme do të zhvillohej në

Postuar: 15/11/2019 - 16:25

Presidenti Ilir Meta ka sqaruar deklaratën e fortë se “me një dekret mund të shpërndajë par

Postuar: 15/11/2019 - 16:22

Presidenti Ilir Meta në një konferencë për mediat ka deklaruar se publikimi i betimit në Fletoren

Postuar: 15/11/2019 - 16:12

Presidenti Ilir Meta ngriti një dolli për funksionimin e Gjykatës Kushtetuese.