BREAKING NEWS

Dy shkencëtarë dhe një gjyqtar padisin Conten për masat skandaloze me pasojë vdekjen e 35 mijë italianëve nga Covid

Dy shkencëtarë dhe një gjyqtar padisin Conten për masat
x

Politike

Ngërçi për Gjykatën Kushtetuese, Ilir Meta del konferencë për mediat: Pse nuk firmosa për Arta Vorpsin

Ngërçi për Gjykatën Kushtetuese, Ilir Meta del

Presidenti Ilir Meta ka dalë në një konferencë shtypi në këto momente për çështjen e dekreteve të Gjykatës Kushtetutës. Meta është pyetur nga gazetarët edhe lidhur mbi hezitimin për të dekretuar emrin e Arta Vorpsit, e cila më pas u zgjodh automatikisht anëtarë e Gjykatës Kushtetuese.

“Nuk ka asnjë afat të përcaktuar në kushtetutë për Presidentin lidhur me dekretet. Ka për Parlamentin. Kushtetuta është mbi çdo gjë. Aq më tepër kur bëhet fjalë për krijimin e Gjykatës Kushtetutës. Kemi dy vite që jemi pa Kushtetutë sa kohë jemi pa Gjykatë Kushtetuese. Momenti i krijimit të Gjykatës Kushtetuese aktualisht është historik, sepse krijohet sipas reformës në drejtësi dhe është tepër e rëndësishme që të respektohet Kushtetuta për këtë çështje. Kërkova respektimin e radhës, që të mos kishte përplasje institucionale”, tha Meta.