Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ngërçi për Gjykatën Kushtetuese, Ilir Meta del konferencë për mediat: Pse nuk firmosa për Arta Vorpsin

Postuar: 13/11/2019 - 20:34

Presidenti Ilir Meta ka dalë në një konferencë shtypi në këto momente për çështjen e dekreteve të Gjykatës Kushtetutës. Meta është pyetur nga gazetarët edhe lidhur mbi hezitimin për të dekretuar emrin e Arta Vorpsit, e cila më pas u zgjodh automatikisht anëtarë e Gjykatës Kushtetuese.

“Nuk ka asnjë afat të përcaktuar në kushtetutë për Presidentin lidhur me dekretet. Ka për Parlamentin. Kushtetuta është mbi çdo gjë. Aq më tepër kur bëhet fjalë për krijimin e Gjykatës Kushtetutës. Kemi dy vite që jemi pa Kushtetutë sa kohë jemi pa Gjykatë Kushtetuese. Momenti i krijimit të Gjykatës Kushtetuese aktualisht është historik, sepse krijohet sipas reformës në drejtësi dhe është tepër e rëndësishme që të respektohet Kushtetuta për këtë çështje. Kërkova respektimin e radhës, që të mos kishte përplasje institucionale”, tha Meta.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/12/2019 - 17:21

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji me anë të një shkrimi në Facebook ka paralajmëruar  fakte dhe prova të reja, që sipas tij tregojnë se hetimet ndaj tij për dosjen “Babale” janë të ma

Postuar: 14/12/2019 - 17:01

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një takim me banorët e Laçit është njohur me anke

Postuar: 14/12/2019 - 14:54

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka reaguar pas urdhër-ndalimeve në Durrës.

Postuar: 14/12/2019 - 14:01

"Një këshillë e vlefshme që duhet dëgjuar!" Kështu shkruan Presidenti Ilir Meta, i cili

Postuar: 14/12/2019 - 13:35

Mazhoranca pritet të shtojë masat izoluese ndaj presidentit Ilir Meta.