BREAKING NEWS

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb kohë dhe bën lëvizjen urgjente, del kundër Gjykatës së Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit dhe e paralajmëron

GJKKO mbylli hetimet për ish ministrin Fatmir Mediu, SPAK nuk humb
x
BREAKING NEWS

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin

A do të hetohet Fatmir Mediu? GJKKO jep vendimin për ish ministrin
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste pritet të dalë në një konferencë urgjente

Arben Pëllumbi bën njoftimin me rëndësi, Partia Socialiste
x
BREAKING NEWS

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive në PD, largohet sekretari i PD dhe 13 anëtarë Kryesie në këtë qytet të vendit: Basha po e kthen në një parti klienteliste (Publikohet letra)

Vjen goditja e fortë për Lulzim Bashën/ Dorëheqje masive
x
BREAKING NEWS

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë “funeralin” e tij, as florinjtë nuk i bëjnë më punë, i mbyllën çdo derë në Uashington

Vizita në SHBA, Kreshnik Spahiu: Meta po tenton të shmangë
x
BREAKING NEWS

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po i dërgojnë amerikanët mesazh SPAK të hapë dosjet e PPP?

Raporti i DASH, ja kush janë ministrat e rrezikuar nga koncesionet dhe a po
x
BREAKING NEWS

Plagosja e dyfishtë në Tiranë, policia jep detajet e reja

Plagosja e dyfishtë në Tiranë, policia jep detajet e reja
x
BREAKING NEWS

“Asnjë viktimë në 24 orë”, Ministria e Shëndetësisë nxjerr bilancin e fundit: Ja sa raste të reja janë regjistruar me Covid-19

“Asnjë viktimë në 24 orë”, Ministria e
x

Politike

Nis pa humbur kohë nga puna Komisioni Hetimor për shkarkimin e Metës, Hyseni del me prova konkrete: Do të hetohen këto veprime të paligjshme të kryera nga Presidenti

Nis pa humbur kohë nga puna Komisioni Hetimor për shkarkimin e

Mblidhet ditën e sotme Komisioni Hetimor për shkarkimin e Presidentit të vendit, Ilir Meta. Fjalën hyrëse e ka mbajtur, kryetari i komisionit, Alket Hyseni.

Hyseni u shpreh se mbledhja e parë si rregull mbahet tre ditë pas marrjes së vendimit për ngritjen e tij. Kryetari i Komisionit u shpres se meqenëse anëtarët janë të pranishëm, mbledhja është e vlefshme.

“Vendimi i kuvendit për ngritjen e këtij komisioni hetimor është botuar në fletoren zyrtare dhe ka hyrë në fuqi menjëherë. Mbledhja e parë e komisionit thirret menjëherë tre ditë pas marrjes së vendimit për ngritjen e tij. Duke qenë se anëtarët janë të pranishëm, mbledhja është e vlefshme.

Doja të theksoja që ky është një rast i veçantë për parlamentarizmin tonë, pasi është hera e parë që kërkohet drejtëpërdrejtë shkarkimi i presidentit të republikës, nga 49 deputetë firmëtarë. Puna jonë është puna e një eksperti, që do të bazohet në prova dhe dëshmi të marra nga dëshmitarë apo edhe vetë presidenti i Republikës.

Në këtë këndvështrim, përtej anës tonë politike, do të bazohemi në zbatimin e ligjit. Së bashku me nënkryetarin e kemi thirrur. Duke qenë se janë të gjithë anëtarët prezentë jemi në rregull për të vijuar mbledhjen.

Sipas ligjit po paraqes qëllimin e ngritjes së këtij komisioni. ky vendim është marrë nga parlamenti me kërkesën e bërë nga deputetët. Presidenti i Republikës, nga afati i njoftuar nga komisioni i ligjeve nuk u paraqit. Më tej komisioni i ligjeve i paraqiti një komision parlamentit, dhe ky i fundit mori vendimin e ngritjes së këtij komisionit.

Thirrje të dhunshme të bëra nga presidenti i republikës para dhe gjatë fushatës zgjedhore. Verifikimi i pasojave të këtyre akteve në raport me eunitetin e popullit, prishjen e qetësisë dhe rendit publik, nxitjen e konflikteve, dëmtim i marrëdhënieve me ndërkombëtarët”- tha Hyseni.

Më të lexuarat