Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Nis punën komisioni hetimor për shkarkimin e Ilir Metës, brenda korrikut zbardhen të gjitha shkeljet, fundoset presidenti

Postuar: 12/07/2019 - 07:45

Kuvendi ka nisur zyrtarisht hetimin ndaj presidentit Ilir Meta sa i takon datës së zgjedhjeve. Një ditë pasi u publikua në Fletoren Zyrtare vendimi për ngritjen e komisionit hetimor, mazhoranca dhe opozita nuk kanë humbur kohë. Në mesditë u bë konstituimi i komisionit hetimor parlamentar, i cili do të faktoj shkeljet e presidentit. Kryetari i Komisionit të Ligjeve, njëherësh kryetar i komisionit hetimor, Ulsi Manja, u shpreh se hetimi i plotë për dekretin e presidentit do të zgjasë 3 muaj, duke theksuar se gjatë muajit korrik komisioni do të mblidhet edhe 3 herë të tjera ku do të zbardhen të gjitha shkeljet e presidentit. Manja gjithashtu deklaroi se komisioni do i verifikoj me imtësi të shkeljet e kreut të shtetit, por edhe do verifikoj pasojat që kanë ardhur. “Qëllimi i ngritjes së tij është i njohur, unë po shfrytëzoj rastin dhe po lexoj vendimin e Kuvendit të Shqipërisë: Ky komision hetimor ka për qëllim të hetojë njohjen dhe ushtrimin e kompetencave nga ana e presidentit të Republikës lidhur me organizimin e zgjedhjeve vendore dhe nxjerrjen e përgjegjësive konkrete. Ky komision ka për detyrë të verifikojë procedurat e ndjekura nga presidenti i Republikës, të verifikojë pasoja e këtyre akteve në raport me institucionet e tjera. Në optikën e kolegëve deputetë që kanë kërkuar shkarkimin e tij konstatohet se sjellja e tij në lidhje me procedurat e ndjekura, presidenti ka shkelur rëndë kushtetutën dhe kjo sipas tyre përbën shkak ligjor për pezullimin nga detyra. Ky komision referuar saktësisht vendimit 84, për një periudhë 3 mujore do bëjë një hetim të plotë për t'i paraqitur Kuvendit një raport përfundimtar”, u shpreh kryetari i komisionit hetimor Ulsi Manja.

Komisioni të jetë transparent

Nënkryetari i Komisionit hetimor Alban Zeneli deklaroi se ky komision duhet të jetë korrekt dhe transparent pasi në fund të tij merret vendimi nëse presidenti do vijojë apo jo të qëndrojë në detyrë. "Ajo që unë dua të them se në nder të këtij komisioni është se e di shumë mirë përvojën e komisioneve të tre viteve të fundit. Duhet të jemi korrekt dhe jo të bashkohemi me dështimet e 3 viteve të fundit. Në përfundim të këtij komisioni do ketë një raport dhe në përfundim të tij dhe do jetë përfundimi nëse do i ndërpritet mandati presidentit apo do të vazhdojë punën. Duhet të jemi të gjithë transparentë", u shpreh nën kryetari i komisionit hetimor Alban Zeneli. Kuvendi nisi procedurat e shkarkimit të presidentit Ilir Meta pas kërkesës së 55 deputetëve socialistë me pretendimin e se me anulimin e datës së zgjedhjeve presidenti privoi sovranin nga zgjedhja e kjo sipas tyre është shkelje e rëndë e Kushtetutës. Sipas ligjit, komisioni ka për detyrë ti dërgoj ftesë presidentit të paraqitet për të dhënë arsyetimet e tij dhe anëtarët janë të detyruar ta dëgjojnë. Pritet me interes për t’u parë nëse presidenti Ilir Meta do ta pranojë ftesën për t’u përballur me këtë komision duke dëshmuar, apo do ta injorojë atë. Po ashtu, ditën e djeshme me konsensus të plotë u përzgjodhët e relatorët që do të jenë Alket Hyseni nga mazhoranca dhe Halit Valteri nga opozita. Ndërsa deputetja Klotilda Bushka me propozim të Bashkim Finos u zgjodh sekretare./ Elisjeda Kiko

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/10/2019 - 14:18

Kryeministri i vendit, Edi Rama, ka zhvilluar sot një takim në nivele të larta me liderët e Parti

Postuar: 17/10/2019 - 13:54

Deputetja Rudina Hajdari sot në seancën parlamentare ka hedhur akuza në drejtim të qeve

Postuar: 17/10/2019 - 13:41

Një takim i zhvilluar ditën e sotme nga ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent

Postuar: 17/10/2019 - 13:04

Ish-deputeti i LSI, Luan Rama nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka ironizuar të gjithë shq

Postuar: 17/10/2019 - 12:41

Në një deklaratë për shtyp, zëdhënësja e KQZ-së, Drilona Hoxhaj ka publikuar listën e partive pje

Postuar: 17/10/2019 - 12:39

Eurokomisioneri Johannes Hahn pas takimit me kryeministrin Rama është shprehur se edhe në rast se