BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Politike

Nis viti i ri akademik, Tabaku: Arsimi universitar reflekton dështimet e reformave gjysmake

Nis viti i ri akademik, Tabaku: Arsimi universitar reflekton dështimet e

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, në një mesazh urimi për pegagodët dhe studentët, u shpreh se ky vit akademik s’do jetë i lehtë pasi u regjistruan 20 mijë studentë më pak.

Gjithashtu Tabaku e quan një tjetër rekord negativ që është produkt i largimit të shqiptarëve nga vendi.

Deputetja demokrate theksoi se “arsimi universitar reflekton dështimet e një pasnjëshme të reformave gjysmake dhe pa vizion të një qeverie që i bën ato për të larë gojën”.

Ndërsa u shpreh se degë të rëndësishme dhe të vjetra sa vetë njerëzimi, si matematika, janë kthyer në klasa që kanë më pak studentë se sa zyrat burokratike që i rregjistrojnë.

Reagimi i Tabakut

Shumë urime studentëve dhe pedagogëve në këtë nisje të vitit të ri akademik.

Nuk do jetë një vit i lehtë për sistemin universitar pasi 20 mijë studentë më pak janë rregjistruar në fakultete duke shënjuar një tjetër rekord negativ produkt i largimit të shqiptarëve nga vendi. Një rekord negativ për një shoqëri që ka 1 në 3 të rinj pa shkollim të lartë dhe pa punë.

Në 10 vitet e fundit është deshtuar së krijuari një sistem arsimor i drejtë, në përputhje me kërkesat e tregut. Degë si teknogjia e informacionit sot nuk janë ai motorri i ardhshëm i ekonomisë që duhej të ishin. Ndërkohë që degë të rëndësishme dhe të vjetra sa vetë njerëzimi, si matematika, janë kthyer në klasa që kanë më pak studentë se sa zyrat burokratike që i rregjistrojnë.

Arsimi universitar reflekton dështimet e një pasnjëshme të reformave gjysmake dhe pa vizion të një qeverie që i bën ato për të larë gojën. Reflektojnë mungesën e konkurrencës, meritokracisë dhe incentivat e një shoqërie që ndërton të ardhmen e vet nga bankat e fakultetit.

Ne duhet të bëjmë çdo gjë, për të investuar në arsim, e jo vetëm me fonde po për ta vënë atë në qendër të politikëbërjes e për ta kthyer në një sistem konkurues që nxjerr në treg profesionistë të zotë apo kërkues shkencorë. Universitetet reflektojnë kalbjen reale të një qeverisje dhe kapjen e saj nga interesa të vogla që nuk kanë aspak synim përparimin e dijes por pushtetin momental.

Në këto kushte heroizmi i të rejave dhe të rinjve që nisin sot rrugëtimin por edhe i pedagogëve është më i rëndësishëm. Duhet të përpiqemi së bashku për ta ndryshuar këtë situatë pasi sa ka jetë ka edhe shpresë!

Shumë suksese të rinjve në këtë rrugëtim të ri

Më të lexuarat