BREAKING NEWS

Publikohet bilanci i COVID, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa raste të reja janë shënuar në 24 orët e fundit

Publikohet bilanci i COVID, Ministria e Shëndetësisë zbulon sa
x

Politike

“Një vendim i fortë kundër 3 kryetarëve të korruptuar”, shpërthen Jozefina Topalli dhe ka një paralajmërim: Kjo situatë është minë me sahat!

“Një vendim i fortë kundër 3 kryetarëve të

Ish-kryeparlametraja Jozefina Topalli teksa analizon situatën ekonomike në vend, bën thirrje për një ndryshim të fortë politik në vend.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Topalli shkruan se stabiliteti ekonomik në vend është një minë me sahat dhe do të arrihet vetëm kur të largohen sipas saj 3 kryetarët e korruptuar të partive politike në vend.

Postimi i plotë:

Sot ka nevoje per kurajo,  pertej krizes qe vendi jeton!

Shqipëria me borxhin më të lartë në rajon në T III, e dhjeta në Europë.

Me 25 Prill qytetaret kane mundesi te marrin nje vendim te forte, qe do kete impakt te pakten per nje dekade.

Borxhi do destabilizoje vendin nese nuk ndodh nje ndryshim i forte .

Largimi i Edi Rames eshte vetem nje hap, por i pamjaftueshem per te ndryshuar vendin.

Ndryshimi nuk eshte riciklim i te korruptuarve apo i atyre qe pasurohen ne menyre te frikshme kur gati gjysma e popullsise jeton  me me pak se 5 dollare ne dite.

Në fund të tremujorit të tretë të 2020-s, Shqipëria u rendit e dhjeta në Europë për nivelin më të lartë të borxhit publik, në raport me madhësinë e ekonomisë, sipas të dhënave të Eurostat, Komisionit Europian dhe Ministrisë se Financave!

Në rajon, Shqipëria mban rekord, duke ia kaluar dhe Malit të Zi, që sipas të dhënave zyrtare nga Ministria përkatëse e Financave e kishte këtë tregues në 79.5% të PBB-së. Kosova ka nivelin më të ulët të borxhit, me 16.5% të PBB-së, e ndjekur nga Bosnjë Hercegovina, me 35.6%, Maqedonia e Veriut (42.7), Serbia (62.2%).

Kjo situate eshte mine me sahat per stabilitetin  ekonomik e financiar te vendit.

Vendi ka nevoje per zevendesimin e elitave te korruptuara me njerez normal e te ndershem!

Vendi ka nevoje per shprese per ndryshim!

Nje vendim i forte kundra 3 kryetareve te korruptuar kerkon nje vendosmeri te madhe.

Nese qendron ne shtepi , do i besh nderin me te madh atyre qe çuan vendin ne piken e zgripit.

Sot ka nevoje per kurajo pertej krizes qe vendi jeton.

Sot ka nevoje per te ndermarre nje sfide te veshtire,

Sot ka nevoje per te bere cfare eshte mire, per t’u bashkuar , per te besuar ne vehte, per te besuar ne cfare ne mund te bejme se bashku.

Më të lexuarat