BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Përfundon numërimi i votave, kush janë 6 gratë e zgjedhura anëtare të Kryesisë së PD-së

Përfundon numërimi i votave, kush janë 6 gratë e zgjedhura
x
BREAKING NEWS

Përfundon numërimi i votave për anëtarët e Kryesisë së PD-së, cili është kandidati më i votuar (Emri)

Përfundon numërimi i votave për anëtarët e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Fushë Arrëz/ Zbardhen detaje të reja, si humbën jetën nëna me dy vajzat

Tragjedia në Fushë Arrëz/ Zbardhen detaje të reja, si
x
BREAKING NEWS

Ngjarja e rëndë/ Bien në kontakt me energjinë elektrike, vdes nëna me dy vajzat (Emrat)

Ngjarja e rëndë/ Bien në kontakt me energjinë elektrike,
x
BREAKING NEWS

Tragjedi në Fushë Arrëz/ Bie në kontakt me energjinë elektrike, vdes nëna me dy vajzat

Tragjedi në Fushë Arrëz/ Bie në kontakt me energjinë
x
BREAKING NEWS

Ndarja nga jeta e ish-Presidentit Nishani, Ambasada amerikane shpreh ngushëllimet: Kontributi i tij për PD, zhvillimin e Shqipërisë dhe marrëdhëniet SHBA-Shqipëri do të mbahen mend

Ndarja nga jeta e ish-Presidentit Nishani, Ambasada amerikane shpreh
x
BREAKING NEWS

Publikohen pamjet/ U bllokua për 12 orë në humnerë, ja momenti kur KFOR-i dhe ekipi RENEA-s shpëtojnë oficerin (Video)

Publikohen pamjet/ U bllokua për 12 orë në humnerë, ja
x

Politike

“Njerëz të dërguar nga Berisha i kanë ushtruar presion gjykatës”, Bardhi për Presidentin e ri: Nuk votojmë kandidatin e Ramës

“Njerëz të dërguar nga Berisha i kanë ushtruar presion

Deputeti i Partisë Demokratike Gazment Bardhi ka folur sot, në një emision televiziv për procesin e zgjedhjes së Presidentit të ri.

Sipas tij, njerëz të Sali Berishës i kanë ushtruar presion gjykatës për vendimin lidhur me drejtimin e PD-së. Bardhi tha se nëse gjykata iu jep sërish partinë do të nisin zbatimin e platformës së bashkimit, propozuar nga Enkelejd Alibeaj.

“Njerëz të dërguar nga Sali Berisha kanë ushtruar presin mbi gjykatën. Deri dje thoshte ka ndërhyrë Rama, pastaj Yuri Kim, sot doli Veliaj. Nesër mund të dalë një emër tjetër. Gjykata ka pranuar të dërgojë në apel animimin e Alibeajt.

Do të duhet në mënyrë të sinqertë atë që shumicë e kolegëve i prezantuan grupimit që i drejtohet zotit Berisha, platformën e bashkimit. Do të realizojmë atë platformë bashkimi. Nuk ka rëndësi çfarë titulli i jep vetes zoti Berisha. Demokratët do të ndërgjegjësohen se rruga ku ka hyrë një pjesë e PD është e gabuar”, tha ai.

Po çfarë ndodh nëse gjykata i jep sërish të drejtë Rithemelimit? “Do të respektohet vendimi i gjykatës”, thotë Bardhi ndërsa shton: “Sali Berishën nuk e njoh si kryetar. Unë do të vazhdoj të qëndroj në PD. Aty nuk jam për emrin e kryetarit”.

Lidhur për çështjen e presidentit që ka thelluar edhe më shumë çarjen mes palëve, Bardhi pohoi se kanë diskutuar në mbledhje, por Luçiano Boçi dhe Ervin Salianji nuk kanë marrë pjesë. “Kemi diskutuar për presidentin, Salianji dhe Boçi nuk kanë ardhur në këtë të fundit”, u shpreh ai.

Bardhi thekson më tej se ata nuk do të pranojnë një proces farsë dhe nëse maxhoranca e ka paracaktuar kandidatin nuk do ta votojnë.

“Më së pari do të duhet të bihet dakord për procesin që do të ndiqet që të mos kemi një proces farsë. Që do të thotë se maxhoranca e ka paracaktuar presidentin. Nuk do të votojmë kandidatin e propozuar nga zoti Rama”, tha ai.

 

Më të lexuarat