BREAKING NEWS

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i pajetë në malin e Moravës, dyshimet e para

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i
x
BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x

Politike

“Nuk do i bënte mirë kësaj ministrie të drejtohej nga një emër i përfolur”, Mentor Kikia komenton qeverinë e re ‘Rama 3’

“Nuk do i bënte mirë kësaj ministrie të drejtohej nga

Gazetari Mentor Kikia ka komentuar qeverinë e re ‘Rama 3’. I ftuar në edicionin e lajmeve të Ora, Kikia e quajti këtë qeveri të re ‘një kabinet me nënpunës administrativë’.

Sipas tij, politikat e strategjitë diktohen nga kryeministri e për pasojë ministrat duan apo nuk duan shndërrohen në nëpunës administrativë.

“Nëse një qeveri dështon ne do t’i kërkojmë llogari kryeministrit. Prandaj edhe përzgjedhjen e ministrave e bën ai. Ministrat kanë pak në dorë në punën e tyre. Pak kush mund të thotë që ministrat janë përgjegjës për politikat në fushat që ata drejtojnë. Politikat e strategjitë diktohen nga kryeministri e për pasojë ministrat duan apo nuk duan shndërrohen në nëpunës administrativë. Duhet të ishte e udhës që ministrat të kishin më shumë hapësirë dhe lirshmëri mbi mënyrën e shpenzimit të buxhetit në ministritë përkatëse.”, tha Kikia.

Ulsi Manja në krye të ministrisë së Drejtësisë. A është kjo zgjedhja e duhur?

Kikia: Pavarësisht pastrimit që i është bërë imazhit të tij nuk do i bënte mirë drejtësisë të drejtohej nga një emër i përfolur në një dosje ku të paktën në përgjimet që dolën ky ishte i përfshirë në këtë “lloj pazari”.

Cilat janë pritshmëritë për qeverinë e re?

Kikia: Nuk kemi parë një program, por vetëm përbërjen. Kjo nuk më thotë asgjë. Presim seancën parlamentare kur të shpaloset program.  Nëse prioritetet do të jenë sërish koncesionet atëherë do të jetë vijimësi e “Rama 2”.

Më të lexuarat