BREAKING NEWS

Yuri Kim nxjerr foton dhe paralajmëron ndryshimin e madh në Shqipëri

Yuri Kim nxjerr foton dhe paralajmëron ndryshimin e madh në
x

Politike

‘Nuk do të kisha asnjë hezitim’, habit Meta, del pro vendimit të kryeministrit Rama

‘Nuk do të kisha asnjë hezitim’, habit Meta, del pro

Presidenti Ilir Meta, ka 'habitur' me qëndrimin e tij duke mbështetur vendimin e kryeministrit Rama për rritjen e rrogave të mjekëve dhe infermierëve duke filluar nga viti i ardhshëm.
Ai u shpreh se këtë vendim të Ramës nuk e sheh si mënyrë për të tërhequr votuesit, por nëse do të ishte e mundur ai do t’i dyfishonte rrogat e punonjësve të sistemit shëndetësor.

“Edi Rama nuk ka kujt i ankohet. E pengon Lulzim Basha që të rrisë buxhetin për shëndetësinë? Kush e pengon për të ndaluar dhënien e koncesioneve në këtë periudhë pandemie?

A ka mundësi të dyfishojë? Sepse biznesi më i suksesshëm sot është mësimi i gjermanishtes që mjekët të ikin në Gjermani. Për 1000 banorë Shqipëria ka 30-50% infermierë dhe mjekë më pak se shtetet e tjera të rajonit pasi tek ne ka shpopullim. Nuk do të kisha asnjë hezitim edhe të dyfishoheshin rrogat.

Çdo reflektim është pozitiv. Sot të ndërpresë pagesat e PPP për vitin që vjen. Edhe pajisjet me oksigjen qeveria t’i blejë në tregun ndërkombëtar. Qeveria të reflektojë të mos rrisë pagesat e PPP për vitin e ardhshëm. Shëndeti është prioritet sepse mbajtja në kontroll e pandemisë do të na ndihmopjë për rimëkëmbje të shpejtë”, tha Meta.

 

 

Më të lexuarat