BREAKING NEWS

Nuk ndalet 'kriza' e Euros dhe Dollarit, mësoni se ç'po ndodh me monedhat e tjera të huaja

Nuk ndalet 'kriza' e Euros dhe Dollarit, mësoni se
x
BREAKING NEWS

Rudina Hajdari pranon takimet me Agron Nezën, zbulon se çfarë është diskutuar mes tyre

Rudina Hajdari pranon takimet me Agron Nezën, zbulon se çfarë
x
BREAKING NEWS

Tragjedia e Gërdecit/ Gazetari ngre dyshimet e forta: Fatmir Mediu mund të dalë si i përdorur

Tragjedia e Gërdecit/ Gazetari ngre dyshimet e forta: Fatmir Mediu mund
x
BREAKING NEWS

Pritet kthesa e motit! Acari dhe i ftohti "mbërtheu" vendin, zbuloni se çfarë nga pret sot

Pritet kthesa e motit! Acari dhe i ftohti "mbërtheu" vendin,
x
BREAKING NEWS

Jo vetëm pagesa për hotele luksoze, zbulohet vila që Ahmetaj përfitoi nga Klodian Zoto

Jo vetëm pagesa për hotele luksoze, zbulohet vila që Ahmetaj
x
BREAKING NEWS

Gazetari Hoxha ngre tonet: Mjerë kush shkon atje, ferri është mbi tokë!

Gazetari Hoxha ngre tonet: Mjerë kush shkon atje, ferri është mbi
x
BREAKING NEWS

Skandali Inceneratorëve/ Pagesat për Arben Ahmetajn nga Klodian Zoto, ish prokurori zbardh detaje të forta: Indicie të rëndësishme...

Skandali Inceneratorëve/ Pagesat për Arben Ahmetajn nga Klodian Zoto,
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha ka një mesazh për kryeministrin Rama: Armiku i brendshëm është më i rrezikshëm se ai i jashtëm

Artan Hoxha ka një mesazh për kryeministrin Rama: Armiku i
x

Politike

"Nuk do të kopjojmë si Greqia”/ 'Tërmet' në media deklarata e fortë e Edi Ramë mëngjesin e sotëm, mediat e Athinës me zjarr ndaj kryeministrit para takimit me Mistotakis

"Nuk do të kopjojmë si Greqia”/ 'Tërmet'

Një deklaratë e kryeministrit Rama gjatë mëngjesit të sotëm për Euroactiv ka shkaktuar tërmet në mediat greke. “Kathimerini” shkruan se Rama akuzoi Greqinë së kishte mashtruar Europën me të dhënat ekonomike për t’u integruar në BE duke iu referuar deklaratës së Ramës.

Sipas “Kathimerini-t”, ky provokim ndaj Greqisë erdhi vetëm pak orë para takimit të dy kryeministrave në Tiranë.

Pak orë para takimit me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, homologu i tij shqiptar Edi Rama tha në një intervistë për uebsajtin e lajmeve Euractiv se procesi i bashkimit të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian nuk është një provim shkolle ku mund të “mashtroni”, për t’u pranuar siç bëri Greqia.

Në intervistën e tij të publikuar të martën, zoti Rama tha se “nuk duhet të harrojmë se procesi i anëtarësimit është një proces i individualizuar bazuar në meritat e [çdo vendi]. Duhet të plotësojmë disa kritere dhe nuk është një provim ku mund të “vjedhësh” – edhe nëse profesorët janë më se të gatshëm të të ndihmojnë. Është në interesin tuaj të kaloni këto provime”.

Aty ai shtoi se është e rëndësishme që vendi i tij të ketë institucione funksionale dhe “të mos mashtrojë siç bënë disa vende fqinje në të kaluarën”. I pyetur për të përmendur se cilat shtete e kishte fjalën, ai u përgjigj drejtpërdrejt “Greqia”.

Zoti Rama duket se nuk ka pritshmëri të mëdha nga vetë samiti: “Samiti mund të sjellë shumë gjëra të mira, por në fund asnjëra prej tyre nuk do të jetë aq e rëndësishme sa fakti që samiti po zhvillohet në Tiranë. ”, tha ai.

Më të lexuarat