BREAKING NEWS

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e Shëndetësisë: Ja ç'po ndodh në Shqipëri

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e
x
BREAKING NEWS

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe shqiptarët, zbulohet plani i ri i emigracionit

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe
x
BREAKING NEWS

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike
x
BREAKING NEWS

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non grata’: Ja çfarë i thashë ambasadores

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non
x
BREAKING NEWS

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë shumë të hapur për...

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë
x
BREAKING NEWS

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet dëshmia tronditëse e ‘gangsteres’ nga Bilishti, Deizi Arapi: Shteti të më mbrojë, do më gjejnë në ndonjë kanal, ja me kë kam pasur konflikte

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë të riun, dyshimet e para

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Policia e Tiranës zbarkon në lokalet e kryeqytetit, arrestohen 3 persona, dyshohet se...

Çfarë po ndodh? Policia e Tiranës zbarkon në lokalet e
x

Politike

"Nuk e dija që Basha ishte i proceduar në Belgjikë", Sali Berisha nxjerr prapaskenat e forta: Një mik më mori në telefon nga Uashington dhe më tha që kreu i PD-së do të ndiqet penalisht, ja çfarë i thashë

"Nuk e dija që Basha ishte i proceduar në Belgjikë",

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas publikimit të dosjes së Lulzim Bashës, i cili është i proceduar në Belgjikë për 'Toyota Yaris'. 

Berisha u shpreh se nuk kishte dijeni për hetimin e Bashës, por shtoi se deklarata e Ramës në Kuvend dy javë më parë, e kishte bërë të dyshonte se kryetari i PD mbahej peng nga kryeministri për dosjen në fjalë. 

Pjesë nga biseda

A keni patur dijeni se Lulzim Bashë është në ndjekje penale?

Sali Berisha: Në mënyrë absolute nuk kam patur asnjë dijeni. Ajo që i kam thënë Lulzim Bashës kur kja bërë këtë deklaratë, që kjo që the rrezikon të prishë operacionin dhe nuk mund të bëhej në këtë mëyrë. Pse më tha? Sepse ata mund të mos vinë. Mund të devijojnë rrugën eurot dhe Toyotat. Më tha që po ndiqen me GPS në makinë. E pyeta nga e more vesh se kjo tingëllon keq, është një paralajmërim që i bëhet grupit kriminal që të mos hyjë në Durrës dhe pritësve që të mos dalin në Durrës. Jo, jo më tha, nuk kanë ku të shkojnë. Ditën tjetër kanë ardhur hetues belgë dhe ky ka shkuar me prokurorët e SPAK ose Tiranës, ka dëshmuar, por nuk më ka thënë asgjë se çfarë ka dëshmuar. 

Kur Edi Rama i rikujtoi dosjen belge atëherë sigurisht, unë jam politikan kam nuhatjen time. Mendova se procesi në Belgjikë vazhdon. është një çalo e paimagjinueshme. Del kryetari i opozitës dhe dekonspiron një operacion i cili nuk mund të them ishte i organizuar për të zbuluar grupet kriminale...E pyeta kush të njoftoi ty Lul, më tha një kamarier më mori në telefon nga jashtë. Ti duhet të qartësohesh se ku... Më tha nga një restorant mes Belgjikës dhe Gjermanisë, por nuk më tregoi vendin. Kur Rama ia tha në Parlament... Nga emisioni juaj mora vesh se Belgjika ka dosje të veçantë nga prokuroria shqiptare, ku në mënyrë të çuditshme përfshin, krahas anëtarëve të grupit, edhe Lulzim Bashën. Duke kërkuar marrjen e tij forcërisht etj. Pra, nuk kam ditur se ekziston një dosje në Belgjikë e hapur për Lulzim Bashën për ndjekje penale apo dëshmi me forcë. Sonte i mësova këto dhe vetëm sonte. Por kur Edi Rama ia hodhi në Parlament dosjen aty mora vesh se Edi Rama e dinte për të pa diskutim.

Alban Dudushi: Ajo që më bën përshtypje zoti Berisha, është se ju në Foltore keni përdorur dosjen e Nick Muzin dhe Toyota Yaris. As për dosjen e Nick Muzin s'keni patur dijeni? Për transfertën në SHBA....

Sali Berisha: Nëse Edi Rama thotë të vërteta nuk mund t'i them plaç. Dihej që ky ishte marrë nga belgët në pyetje. Dhe unë e dija që ishte mbyllur. Por kur Rama ia tha, më shtyu të dyshoj se Rama këtë e mban peng përmes dosjes 'Toyota Yaris'. Nëse më ke dëgjuar, edhe në studio te ti, unë kam thënë variantin e Lulzim Bashës sepse i kam besuar Lulzim Bashës i cili më garantoi mua se nuk ka transferuar para në SHBA. Se për paratë, ishte krijuar një shoqatë biznesmenësh shqiptaro-amerikanësh dhe i kishte dorëzuar paratë te Nick Muzin.  

Ambasadori Lu më ka ardhur dhe më tha që paratë janë ruse. Unë e kundërshtova sepse besoja Lulzim Bashën. Dhe unë për këtë kam bërë 10 herë deklarata publike sepse besoja variantin që më shtronte Lulzim Basha. Nuk mund të besoja variantin e Donald Lu dhe nuk mund të besoja që kryetari i partisë të shkonte deri në një akt të tillë derisa të paguhet nga rusët. Dhe në fakt paratë nuk janë ruse, këtu nuk jam gabuar. Por më vonë, një mik më mori në telefon nga Uashington dhe më tha që Lulzim Bashas do të ndiqet penalisht. I thash jo, sepse i besova Lulzim Bashës. Miku nuk u lidh më me mua, as unë me atë. Kur prokuroria e Shqipërisë e akuzoi për larje parash dhe zotëria shkoi çështja deri në Apel, ndodhën disa gjëra. Çështja nuk shkoi deri në Gjykatën e Lartë dhe kjo ishte gjë shumë e rëndë që Edi Rama të mos çonte dosjen nga Apeli në Gjykatën e Lartë, kjo për mua përbënte një shkelje ligjore që nuk mund të bëhej. Por kjo ka ndodhur me Lulzim Bashën. Prokurori i Lulzim Bashës mbante dosjen dhe ditën para skadimit të afatit, dha dorëheqje dhe iku. Kështu Basha nuk u dërgua në Gjykatën e Lartë nga qeveria. Kjo ka ndodhur vonë.