BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Politike

“Nuk është më e mundur që sitet e trashëgimisë kulturore të menaxhohen”/ Deputetja demokrate thumbon qeverinë për koncesionin e Butrintit: Problemi kryesor është se nuk u pyet askush për atë truall të mbrojtur nga UNESCO

“Nuk është më e mundur që sitet e

Deputetja e Partisë Demokratike Ina Zhupa përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’ ka thumbuar qeverinë për dhënien me koncesion të parkut të Butrintit.

Zhupa ka postuar një pjesë nga fjalimi i drejtoreshës së përgjithshme të UNESCO-s Audrey Azoulay ku thekson se:

“Nuk është më e mundur që sitet e trashëgimisë kulturore të menaxhohen pa marr parasysh edhe pasojat për njerëzit që jetojnë në to”.

Sipas deputetes askush nuk u pyet për atë truall i cili mbi të gjitha është pasuri kulturore

Postimi i plotë i Zhupës:

Audrey Azoulay është Drejtoresha e Përgjithshme e UNESCO.

Ajo shprehet: “Nuk është më e mundur që sitet e trashëgimisë kulturore të menaxhohen pa marr parasysh edhe pasojat për njerëzit që jetojnë në to”.

Pikërisht një nga problemet që ka koncesioni i Butrintit është se nuk u pyetën kurrë as banorët, as këshilli bashkiak dhe as Bashkia Sarandë.

Madje as ekspertët, as studiuesit shqiptar dhe as institucionet e tjera përvec Ministrisë së Kulturës që “ja dha dhuratë ekskluzive” AADF-së.

Më të lexuarat