BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në fshehtësi të plotë e me dredhi, i orientuar, i udhëzuar, dhe i detyruar prej agjenturave të huaja organizoi lëvizjen e Dhjetorit ’90, nga infiltrimi i spiunëve të ish-Sigurimit të Shtetit, te pazar...

Muharrem Xhafa rrëfen të pathënat: Ja si Ramiz Alia në
x
BREAKING NEWS

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u plas skandalet Shkëlzenit, Ilir Metës, Albana Vokshit, Flamur Nokës, Edi Palokës dhe Abi Malltezit: Si më kanë kërcënuar njerëzit e Sali Berishës, ju tregoj të gjitha pazaret e tyre të pista...

Ja sekretet e errëta që fsheh “Foltorja”, Evi Kokalari u
x
BREAKING NEWS

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve dhe paralajmëron një tjetër listë me “non-grata”, Londra e përkushtuar të çmontojë lidhjet mes krimit, korrupsionit dhe politikës...

Britania “mesazh” SPAK-ut për Sali Berishën, ambasadori
x
BREAKING NEWS

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta Xhaçkës, nga apartamentet, garazhet, te llogaritë bankare, ja dokumentet

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta
x
BREAKING NEWS

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista me deputetë, ish-deputetë, ministra, ish-ministra dhe kryebashkiakë që presin radhën për në qelinë e burgut

Ja pse Edi Rama sulmoi amerikanët dhe SPAK në Kongres, zbardhet lista
x
BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x

Politike

“Nuk ka paaftësi, ka korrupsion”/ Avokati i Berishës shpërthen në akuza të forta ndaj SPAK: Dha masë të lehtë për Beqajn, dihet akuza

“Nuk ka paaftësi, ka korrupsion”/ Avokati i Berishës

Avokati, Genc Gjokutaj ka folur lidhur me masën e sigurisë të dhënë nga SPAK për ish-ministrin, Ilir Beqaj.

Në një intervistë televizive ai tha se SPAK prapë e bëri shërbimin e tij duke dhënë masë sigurimi të lehtë me krahasim me çfarë akuzohet ish-ministri.

Sipas tij atje nuk ka paaftësi dhe mosnjohje të ligjit, aty ka korrupsion.

“Dua t’ju them që unë kam një dijeni jo të thellë të Dosjes, por sigurisht që ka dy indikatorë të cilët e dekritojnë sërish këtë fabul, gjithë këtë hisotri. E para është qëndrimi i gjyqtarit, i cili është rast unik në historinë e drejtësisë shqiptare, kur një gjykatës herën tjetër kur janë marrë masat e sigurisë për pjesën tjetër të dosjes shprehimisht i ka pyetur me habi Prokurorët ‘ku është Beqaj’? Kemi parasysh se ai e ka lexuar të gjithë dosjen dhe është një nga gjyqtarët më të mirë që kemi ne, por kësaj radhe tregon dhe integritet dhe guxim dhe përpara këtij fakti, SPAK prapë e bëri shërbimin e tij duke dhënë masë sigurimi të lehtë me krahasim me çfarë akuzohet.

Nuk dua ta rëndoj pozitën e tij por ai në cilësin e ministrit, është marrë masa më e lehtë që parashikon kodi i procedurës penale ndërkohë që vartësit e tij janë në ‘arrest me burg’, ‘arrest në shtëpie’. Kur, për me tepër kualifikimi ligjor për shpërdorim detyre kur praktika e SPAK është korrupsion tregon qartë që SPAK, jo vetëm që nuk ka ndërmend ta çojë deri në fund çështjen përsa i përket Beqajt, por ka dhe një element tjetër juridik. A e mbani mend kur u vendosën masat e arrestit për këta të tjerët ata thanë që ne e veçuam çështjen? Pas një muaji ose një muaji e gjysmë dosja bashkohet prapë. Pra atje nuk ka paaftësi dhe mosnjohje të ligjit, aty ka korrupsion.”, tha Gjokutaj.

Më të lexuarat