BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Politike

Oerd Bylykbashi: Në 25 prill partia-shtet cenoi procesin zgjedhor, SPAK nuk goditi shit-blerjen e votës, e thotë dhe OSBE-ODIHR

Oerd Bylykbashi: Në 25 prill partia-shtet cenoi procesin zgjedhor, SPAK nuk

Deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi foli dje në Këshillin Kombëtar të Integrimit mbi zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, ndërsa akuzoi qeverinë për ndërhyrje në proces. Gjatë fjalës së tij, deputeti Bylykbashi shprehu bindjen se në 25 prill partia-shtet ndërhyri në mënyrë kapilare në procesin zgjedhor, ndërkohë që akuzoi Strukturën e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit se, sipas tij, nuk e parandaloi dhe as nuk e goditi shit-blerjen e votave. “Raporti më i mirë ka qenë në 2009. Është përsëritur në këtë raport shkeljet e një numri të OSBE-së. U bë kontroll mbi zgjedhësit ndërmjet të dhënave personale. Problem mbetet shitblerja e votës dhe nuk kemi dënime. Këto zgjedhje nuk ishin as të lira as të ndershme, këtë e thotë edhe OSBE-ODIHR. Është ngritur një sistem gjigand për të kontrolluar votuesit për të kontrolluar zgjedhësit. Kemi ndryshim të sistemit zgjedhor në mënyrë të njëanshme. Është detyra e shtetit të garantojë zgjedhje të lira e të ndershme, por kemi ndërhyrje sistematike të shtetit në procesin zgjedhor. Zgjedhjet e 25 prillit ishin maksimumi. SPAK-u duhet të godiste shitblerjen e votës, nuk e bëri dhe as nuk e parandaloi. Garancitë që prodhuan në mënyrë të qëllimshme dështuan”, deklaroi ai. Më tej deputeti Bylykbashi u shpreh se vendi ndodhet në udhëkryq për shkak të keqqeverisjes. “Pyetja që shtrohet është: Në çfarë kryqëzimi ka mbërritur ky proces që ka humbur këtë forcë shtytëse në raport me këtë qeveri? Është viti i 8-të, ka filluar viti i 9-të i qeverisjes dhe për të ecur përpara nuk mjaftojnë lavdërimet. Të gjithë ne na duhet një proces integrimi i suksesshëm. Por na duhet një proces integrimi që na çon nga një hap në tjetrin në përmirësim. Ndërkohë që shohim përkeqësim. Unë besoj se kemi nevojë për këtë analizë. Nuk do të zgjatem më tej, por shpresoj që ky raport do të hapë rrugën, për të punuar fort dhe për të ndryshuar disa gjëra, sepse jemi në një pikë shumë kritike”, nënvizoi Bylykbashi.