BREAKING NEWS

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të PD dhe si do e përzërë Sali Berishën pasi gjykata të rrëzojë “Foltoren”

Ja strategjia e Lulzim Bashës për të ardhur në krye të
x
BREAKING NEWS

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të “trazojnë” politikën shqiptare pas 24 korrikut

Ja kur ikën Ilir Meta nga Presidenca, 3 skenarët që do të
x
BREAKING NEWS

“Ky është me të vërtetë një moment historik"/ Vjen lajmi i shumëpritur për Finlandën dhe Suedinë

“Ky është me të vërtetë një moment
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe! Arti shqiptar në zi, vdes në moshë të re ish-gazetarja dhe ikona e njohur e Teatrit, politikani jep lajmin e trishtë: Do të kujtojmë si shoqe, aktore e personalitet me nam

Humbje e madhe! Arti shqiptar në zi, vdes në moshë të re
x
BREAKING NEWS

Gazetarët protestojnë para Kryeministrisë, reporterët "qepin" gojën dhe i bëjnë thirrje Ramës të heqë dorë nga “riedukimi”

Gazetarët protestojnë para Kryeministrisë, reporterët
x
BREAKING NEWS

'Fluturon' sërish çmimi i naftës, sa do të shiten benzina dhe gazi? Bordi i Transparencës merr vendimin

'Fluturon' sërish çmimi i naftës, sa do të
x
BREAKING NEWS

Nga çështja e “detit” me Greqinë, te ndarja e Shqipërisë nga Maqedonia nëse Shkupi s’pranon propozimin e Macron, Rama shpalos vizionin e tij gjatë vizitës në Holandë

Nga çështja e “detit” me Greqinë, te ndarja e
x
BREAKING NEWS

Denoncimi i LSI për inceneratorët, SPAK vihet në lëvizje dhe merr vendimin për dy të moshuarit 'milionerë' por që jetojnë në azil

Denoncimi i LSI për inceneratorët, SPAK vihet në lëvizje dhe
x

Politike

“Opozita mund të kishte nxjerrë emra, por...”, Gjekmarkaj: Ja pse maxhoranca tentoi të kishte opozitën pjesë të procesit

“Opozita mund të kishte nxjerrë emra, por...”, Gjekmarkaj:

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Gjekmarkaj, ka folur mbrëmjen e sotme në një emision televiziv për procesin e zgjedhjes së Presidentit të ri.

Gjekmarkaj tha se maxhoranca tentoi të kishte opozitën pjesë të procesit, për të shkuar drejt ideve të veta.

Sipas deputetit grupi i PD ka marrë vendimin e duhur për të bojkotuar këtë lloj farse.

Gjekmarkaj: Ka resurse njerëzore dhe politike që mund ti shërbejnë vendit, duhet ti merret leje personit që do i përdoret emri sepse do të digjej dhe krijohet një gjendje krahasimi. Opozita mund të kishte nxjerrë emra të tillë por tendenca është të shtohet sa më shumë sherrnaja e brendshme e opozitës. Ai grup që është mbledhur sot ka marrë vendimin e duhur për të bojkotuar këtë lloj farse. Maxhoranca tentoi të kishte opozitën pjesë të procesit, për të shkuar drejt ideve të veta.

Gjiknuri: Negociatat nuk ka asnjë lloj problem të zhvillohen, tradita ka qenë edhe ne vitin 2012 dhe është krejt normale ëë të diskutohet në këto nivele. Ky grup këshillon dhe jep mendime, faciliton bisedën. Rama është jë njeri që dëgjon, prevalon mendimi i tij. Partia politike ka një lider që konsultohet me bordin drejtues, testohet opinion i grupit parlamentar. Unë si kryetar i partisë marr opinionin e deëputetëve të mij. Rama dha një ide, që është gati për kompropmis dhe nga ana tjetër hoqi ngarkesën politike duke mos vënë deputetë. Presidenti ka disa kompetenca të kufizuara. Mbase Meta priste që në 2017 priste një rezultat tjetër, priste fitoren e LSI-së por nuk i doli ai plan. Me logjikë politike mendoj se ata kanë qenë më me dilema për sa i përket bojkotit por jo se nuk ë kanë mbështetuir. Dikush u pendua dhe tani është ky rezultat. Meta është një njeri me eksperiencë politike, e pa që PD hyri në një rrugë dhe nëse nuk do të kthehej mbrapsht do të ishte në këtë fazëqë është sot. Nuk është e vërtetë që Alibeajn e drejton Rama, ai është akoma kryetar i grupit parlamentar. PS-ja do të respektojë anën formale ndryshe do të bëhej palë me debatet e brendshme të PD-së.

Më të lexuarat