Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Paloka sulmon të deleguarin e Berlinit: Foli me gjuhën e Taulant Ballës në gjermanisht

Postuar: 13/06/2019 - 07:46

Ndërkombëtarët dhe ambasadorët e atashuar në vendin tonë vijojnë të shihen si “armiq” nga Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim në Shqipëri. Ditën e djeshme në kuadër të një turi rajonal, vendin tonë e vizitoi një delegacion gjerman. Gjatë një konference për shtyp, Josip Juratoviç, anëtar i Bundestagut u shpreh se fajin që shqiptarët ikin nga Shqipëria e ka opozita, e cila ka dalë nga Parlamenti. Por pas kësaj deklarate ka reaguar ish-deputeti i PD-së, Edi Paloka. Përmes një statusi në rrjetet sociale, Paloka e ka cilësuar kryetarin e delegacionit gjerman, si një të ftuar të kreut parlamentar të PS, Taulant Balla. Ndërsa e ka akuzuar atë se është i blerë nga mazhoranca, pasi foli me gjuhën e saj. Madje, ish-deputeti demokrat shkoi më tej kur ka hedhur edhe akuza se gazetarët nuk ishin të lirë të bënin pyetjet që dëshironin. “Sapo dëgjova nga një i ftuar i Tao Pallës që fliska gjermanisht se “fajin që ikin shqiptarët nga Shqipëria e ka opozita që ka dalë nga Parlamenti”. Dikush nga gazetarët donte ta pyeste: a e lexon Bildin ky Tao që flet gjermanisht. Po siç thanë gazetarët e pranishëm edhe mikrofonin dhe të drejtën për pyetje e jepte një Tao tjetër”, deklaroi ai. Ndërkohë, pak ditë më parë gjatë një prononcimi për mediat, Paloka i quajti “lojëra para ndërkombëtarëve” letrat për dialog, që Rama i ka dërguar së fundmi Bashës. “Letrat, Rama i ka një nga ato lojërat e tija të zakonshme që përpiqet t’ju thotë ndërkombëtarëve se unë jam gati për dialog, se shqiptarët e dinë mirë sa është. Me atë që ndodhi sot në KQZ ai e tregoi se çfarë qëllimi ka: Të manipulojë edhe këto zgjedhje, ndonëse pa opozitën”, u shpreh ai. Po ashtu, demokrati theksoi se rruga që ata kanë zgjedhur nuk vjen si pasojë e frikës që kanë nga reforma në drejtësi, apo nga ngritja e SPAK. Paloka tha se është pro këtyre institucioneve, por se ato duhet të jenë të pakapura nga Rama. “Janë bërë disa reforma tani, ajo që u nis që e votuam 140 deputetë është edhe ajo qe vazhdoi pastaj nën qeverinë e Ramës. E shihni si kemi ngelur pa gjykata. Kemi qenë ne ata që i kemi kërkuar të ngrihen sa më shpejt këto institucione. Po tani s’ke as reformë as drejtësi. Reforma siç po bëhet është një nga pasojat e këtij individi që drejton sot. I vetmi që e shkatërroi reformën në drejtësi është ai njeri. Ajo reformë sot ka degjeneruar në një pikë të tillë, sa është kapur nga njerëzit e Ramës”, nënvizoi Paloka.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/09/2019 - 18:37

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe zëvendëskryeministri Erion Braçe ndoqën nga afër situatën në terren në zonën e Kasharit, ku është raportuar për disa familje të prekura nga lëkundjet e fuqishme të tërm

Postuar: 22/09/2019 - 18:30

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj kanë vizituar një familje në njësi

Postuar: 22/09/2019 - 18:15

Zv/ kryeministri Erjon Braçe premtoi se ditën e mërkurë qeveria do të miratojë një VKM e cila p

Postuar: 22/09/2019 - 17:56

Kreu i Partisë së Ballit Kombëtar, Adriatik Alimadhi, u fut në Parlament disa muaj më parë, duke

Postuar: 22/09/2019 - 17:37

Përmes një postimi në Facebook, ish- deputeti i LSI-së, Endrit Braimllari u shpreh se qeveria duh

Postuar: 22/09/2019 - 17:24

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka mbledhur të gjitha strukturat e posaçme të Drejtorisë së

Postuar: 22/09/2019 - 17:18

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka thirrur në një mbledhje urgjente Shtabin e Emergjencave në Bashkinë