Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Panariti: Fondet për subvencione të shkojnë për fermerët e dëmtuar nga përmbytjet

Postuar: 20/03/2018 - 14:37

Lëvizja Socialiste për Integrim kërkon ngritjen e grupeve të vlerësimit për të evidentuar dëmet në fshatrat e Shkodrës të goditur nga përmbytjet.Pas mbledhjes së grupit, ish-ministri i Bujqësisë Edmond Panariti, kërkoi që fondet për subvencione të vihen në dispozicion të fermerëve, të cilëve u është dëmtuar prodhimi bujqësor.

“Fermerët nuk kanë më pse presin fondet propagandistike të xha Agros, por fondet për subvencione në ato zona ku prodhimi bujqësor tashmë është inekzistent duhet të kalojë për dëmshpërblimin e këtij prodhimi.Grupet e punës duhet të ishin atje për të bërë vlerësimet dhe për të filluar procesin e vlerësimit dhe më pas të dëmshpërblimit të dëmeve kastrofike nga kjo fatkeqësi natyrore.LSI kërkon urgjentisht bërjen e vlerësimit të dëmeve të shkaktuara njëkohësisht dhe mbajtjen e përgjegjësive aty ku kemi veçanërisht shkarkime të parakorduara dhe të pa paralajmëruara që kanë rënduar më shumë situatën e përmbytjeve veçanërisht në veri të vendit. Kërkohet ndërhyrje e menjëhershme dhe mobilizimi i fondeve shtetërore, fondeve të emergjencës dhe fondeve të subvencioneve.”, tha Panariti.

Ish  minstri gjithashtu apeloi institucionet shtetërore të jenë në terren.

“Kërkohet ndërhyrje emergjente. LSI u bën thirrje institucioneve shtetërore të jenë në terren, të jenë përkrah banorëve të përmbytur, bizneseve të dëmtuara, fermerëve të dëmtuar dhe të mobilizojnë në rradhë të parë ndihmat emergjente që janë ato që duhen tashmë. Të zhvendosin popullatën nga banesat e përmbytura.”,  shtoi Panariti.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 54

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 11/12/2018 - 10:20

Prokuroria ka nisur të hapë dosjet e aferave të ish-qeverisë “Berisha”. Gjatë kohës që vendi u drejtua nga kjo qeveri shpërthyen shumë skandale, por askush nuk shkoi para drejtësisë.

Postuar: 11/12/2018 - 10:10

Ndërkombëtarët kanë paralajmëruar dje se ora e goditjes së korrupsionit në nivele të larta është

Postuar: 11/12/2018 - 10:00

Reforma në drejtësi tashmë është futur në një rrugë të pakthyeshme.

Postuar: 11/12/2018 - 09:50

Kryeministri Edi Rama u shpreh i gatshëm dje të plotësojë çdo kërkesë të studentëve që prej shtat

Postuar: 11/12/2018 - 08:12

Kryeministri Edi Rama si çdo ditë edhe sot ka postuar në Facebook video, ku tregon transformoni

Postuar: 11/12/2018 - 08:06

Në politikën shqiptare është bërë tashmë traditë që opozita sulmon, akuzon dhe baltos.

Postuar: 11/12/2018 - 08:04

Qeveria është vënë ditët e fundit në akuza dhe sulme të forta nga ana e opozitës.