Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Panariti: Rama qëndrim arrogant, gjuhë e papranueshme me pedagogët

Postuar: 14/02/2018 - 15:49

LSI pas mbledhjes së kryesisë së saj, shprehu qëndrimin pro profesoratit duke kërkuar që vendimi i tyre të reflektohet në çdo nismë ligjore.

Slogani “Ose ha supën time, ose përjashta”, është qëndrim arrogant i kryeministrit tha Edmond Panariti.

Sipas tij LSI, ka qenë dhe mbetet pro profesoratit dhe stafit akademik , pro studentëve, pro artistëve, pro akademikëve të cilët janë krenaria e këtij kombi.

“Dhe në këtë drejtim LSI, ka qenë dhe mbetet pro profesoratit dhe stafit akademik , pro studentëve, pro artistëve, pro akademikëve të cilët janë krenaria, substrati dhe vlera  e vërtetë e këtij kombi. Dhe sigurisht mendimi i tyre duhet të reflektohet në çdo nismë ligjore dhe paketë ligjore e cila kalon dhe miratohet nga qeveria dhe nga Parlamenti i Shqipërisë. Dhe nuk ka tabu këtu, nëse ka nevojë të rishikohet ligji për Arsimin e Lartë kjo nuk mund të bëhet në mënyrë ultimative duke iu drejtuar stafit akademik duke thënë që ky ligj është për tu zbatuar. Sigurisht ky ligj duhet zbatuar por në rast se duhet rishikuar, duhet rishikuar me kurajo, vendosmëri dhe sigurisht duhet dëgjuar zëri i pedagogëve, i kërkuesve dhe studentëve të cilët janë subjekte të veprimit të këtij ligji.”-tha Panariti

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 11

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 27/05/2018 - 22:49

Nesër pritet të shqyrtohet në Gjykatën e Apelit kërkesa e ish ministrit Saimir Tahiri për t’i hequr masën ‘arrest shtëpie’ e dhënë nga Gjykata e Krimeve të Rënda.

Postuar: 27/05/2018 - 22:39

Pak ditë më parë u njoftuar se krye kryeadministratori i Shëngjinit Tonin Uldeja është larguar nga detyra për t’i zëvendësuar, por në një reagim për mediat gjatë ditës së

Postuar: 27/05/2018 - 22:19

Aksidentin tragjik i ditës së sotme ku humbën jetën dy të rinj, 21 dhe 26 vjeç, në autostradën Milot-Fushë Krujë, i tronditi të gjithë.

Postuar: 27/05/2018 - 21:45

Me një deklaratë të papritur dhe ‘pa dorashka’ ambasadori Lu deklaroi se ka informacione se gjyqtarëve të Apelit u janë ofruar para që të lirojnë ish-ministrin Tahir

Postuar: 27/05/2018 - 21:27

Skënderbeu u shpall për herë të parë në histori kampion i Kupës së Shqipërisë.

Postuar: 27/05/2018 - 20:55

Deputeti i LSI-së Petrit Vasili ka vlerësuar pjesëmarrjen e qytetarëve në protestën e së shtunës, e cila kishte në fokus Ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Postuar: 27/05/2018 - 18:50

Një ditë pas protestës së opozitës në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’ kreu i PD, Lulzim Basha ka mbledhur në seli aleatët.